Terorismus v Evropě: Proč se některé země útokům vyhnuly?

Itálie je stejně jako Řecko počátkem cesty, kterou islámští radikálové procházejí a směřují na sever, do Francie, do Německa a do Belgie. A toutéž cestou se vracejí zpět. To může vysvětlovat, proč v těchto zemích zatím nedošlo k velkým atentátům. Důvodů ale může být mnohem víc.

Terorismus, ilustrační foto

Podle údajů Globální databáze terorismu Marylandské univerzity ve Spojených státech, která zaznamenává atentáty s alespoň jednou obětí v Evropě v letech 1970 až 2015 a na kterou odkazují italská média, je Itálie jedinou zemí, kterou již více než deset let nezasáhl žádný útok.

V 70. a 80. letech se Itálie stala bitevním polem mezi tajnými službami a extremisty. Stačí připomenout dva útoky na římském letišti Fiumicino. Byli jsme obětí vražd, bombových útoků, únosů a vydírání. S nástupem aktivity Al-Káidy převážil jiný aspekt: stali jsme se tranzitní zemí a místem, kde se teroristé najímají.

Do Itálie je možné se snadno dostat nejen lodí. Spojení s Řeckem je významným prvkem z hlediska blízkosti Turecka a Sýrie. Zároveň je snadné opatřit si falešné dokumenty. Nelegální tiskárny řízené cizinci i Italy dodají nelegálnímu imigrantu jakýkoli typ průkazu.

Extremistická hnutí však dobře vědí, že italské pořádkové síly mají velké zkušenosti v boji proti teroru, které přinášejí své plody: Anis Amri, který spáchal teroristický útok na vánoční trh v Berlíně, unikl Němcům i Francouzům, ale v Itálii byl dopaden a zastřelen.

Poslední dva roky potvrzují, že Itálie má funkci jakési politické platformy, která se již projevovala v polovině 90. let. Islamistická centra, několik mešit a činitelů Al-Káidy tu vytvořili významné základny. Například jeden z protagonistů madridských teroristických útoků z 11. března 2004 nalezl útočiště v Milánu a Osman Hussein, jeden z teroristů zapojených do bombového útoku v Londýně z 21. července 2005, se skrýval v Římě, kde byl také polapen.

Jihoitalské město Bari se od roku 2009 stalo jakousi předsunutou základnou pro evropské dobrovolníky, kteří nejdříve směřovali do Iráku a pak do Sýrie. V lednu 2015 tu byli zadrženi dva členové komanda z belgického města Verviers. Salam Abdeslam, významná postava teroristických útoků v Paříži ze 13. listopadu 2015, přicestoval na Apeninský poloostrov v srpnu 2015 z Řecka.

Italská cesta umožňuje příliv atentátníků jako alternativa balkánské trasy. Francouzský džihádista Rachid Kassim podezřelý z osnování četných útoků ve Francii, se dostal do Sýrie v pronajatém automobilu, s nímž procestoval celou Itálii a pak pokračoval do Řecka a Turecka.

Tunisko "vyprodukovalo" zhruba 6000 bojovníků pro džihád. Nemálo z nich působilo také v Itálii, a proto skončili za mřížemi. Někteří se po výkonu trestu vrátili do vlasti a vytvořili islamistickou milici Ansar aš-Šaría, jejímž sympatizantem byl i Amri, a skupiny, které se pak staly součástí libyjského Islámského státu. Mají v Itálii otevřený účet a někteří přísahali pomstu. Okolnosti je však přiměly zaměřit se jinam, ale to nevylučuje možnost, že útoky jsou jen odloženy na pozdější dobu.

Unijní země chtějí do roku 2030 zcela vymýtit bezdomovectví

21.06.2021 21:33 Do roku 2030 by nikdo v Evropské unii neměl žít na ulici. Shodli se na tom zástupci 27 členských…

Španělsko se údajně chystá výrazně snížit DPH u elektřiny

21.06.2021 21:06 Španělská vláda se chystá snížit sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny na deset z 21…

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

21.06.2021 20:44 Aktualizováno Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti…

Slovensko se chystá kvůli mutaci zpřísnit podmínky vstupu do země

21.06.2021 18:26 Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru připravuje zpřísnění pravidel vstupu do země…

Šíření mutace delta vnáší nejistotu do letních plánů v Evropě

21.06.2021 13:11 V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje…

Řecko zmírnilo podmínky vstupu na své území, uzná antigenní testy

21.06.2021 12:52 Řecko s platností od dnešního dne zmírnilo podmínky vstupu na své území. Lidem cestujícím z jiných…

V Rakousku poprvé od září nepřibyl žádný zemřelý po nákaze koronavirem

21.06.2021 12:47 V Rakousku poprvé od loňského září nepřibyl za den žádný zemřelý s covidem-19. Přírůstek nakažených…

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

Související:

Právě se děje