Sledovali jsme ŽIVĚ: Z Hamburku je bitevní pole: Útok raketou na vrtulník, hoří auta, 159 zraněných policistů

Hamburk - Výtržnosti, při nichž v ulicích Hamburku hořely barikády a byly poničeny výklady, v brzkých ranních hodinách postupně ustávaly. Už se ale opět rozjely. Ve čtvrti Altona hoří několik aut a policisté hlásí i na dalších místech střety s demonstranty. V severoněmeckém přístavu je nyní 20 tisíc policistů. To však nestačí, dostanou proto posily.

Německá policie, ilustrační fotografie

Při dosavadních střetech s demonstranty, které se naplno rozhořely ve čtvrtek před 20:00 SELČ, bylo zraněno 159 policistů. Na některé demonstranti zaútočili i molotovovými koktejly nebo praky. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných jejich přesný počet ale není znám. Od začátku násilností ve čtvrtek večer zatkla policie 70 lidí. Jedenáct demonstrantů se dnes vážně zranilo.

Od dnešního rána ale policie hlásila stále častější nové problémy. Ve čtvrti Altona napadli radikálové policejní stanici, v místě hořela auta. Fotograf agentury DPA uvedl, že ve zdejší ulici Elbchaussee viděl 25 až 30 vyhořelých aut. Na některých záběrech, které se objevily na sociálních sítích, byly vidět ulice, v nichž na obou stranách vozovky hořela auta. Předměty v plamenech byly také na některých místech přímo v ulicích. Hasiči zasahovali od čtvrtečního večera u celkem 61 menších i větších požárů.

V dalších částech města se zase demonstranti snažili blokovat ulice a křižovatky, aby narušili průběh summitu, který začal dnes dopoledne a bude pokračovat do sobotního odpoledne. Na televizních záběrech byly vidět skupiny lidí, které cesty blokovaly vsedě. Policie upozornila, že žádná shromáždění v koridoru, kudy budou projíždět kolony s politiky, nebude trpět.

Po neúspěšných výzvách se pak za pomoci vodních děl a těžkooděnců, kteří odváděli a odnášeli jednotlivé protestující, rozhodla ukončit protest zhruba stovky lidí na ulici Schwanenwik, která je blízko místa, kde nocuje americký prezident Donald Trump. Podobně policie postupovala i na jiných místech.

Situace se začala zklidňovat až po začátku summitu, na který nakonec všechny delegace dorazily v pořádku, i když některé s menším zpožděním. Protestující přesto svou akci považují za úspěch, protože například kolona s Trumpem na místo jednání nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se vyhnula protestům.

Hamburská policie, která zaznamenala také útok světelnou raketou na vrtulník, očekává, že se odpoledne může situace zase vyhrotit. K drobnějším střetům dochází prakticky neustále.

zdroj: YouTube

Kvůli napjaté bezpečnostní situaci dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble odřekl diskusi se studenty, která se měla uskutečnit v centru města. Ministr spravedlnosti Heiko Maas odsoudil násilné demonstranty. Prokazují podle něj medvědí službu těm, kteří chtějí protestovat v klidu.

Německá kancléřka Angela Merkelová násilnosti odsoudila a ocenila práci policie. 

Část střetů policie s demonstranty během summitu G20 v Hamburku se dnes odpoledne přesunula do blízkosti budovy Labské filharmonie, kam teď míří světoví státníci. 

Hlavní část jednání velkých ekonomik G20 se uskuteční v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem.

Některé spolkové země už Hamburku přislíbily další policejní posily. Do severoněmeckého města by tak mělo dorazit 240 policistů z Meklenburska-Předního Pomořanska a po dvou stovkách strážců zákona z Bádenska-Württemberska, Bavorska a Šlesvicka-Holštýnska.

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

Související:

Právě se děje