Francie zakáže spalovací motory u aut. Ekologové novinku vítají

Francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot minulý týden na tiskové konferenci oznámil, že Francie se vzdá aut, která jezdí na benzín či diesel. Podle jeho plánu by se tak mělo stát nejpozději do roku 2040. Ministr toto oznámil společně se sérií dalších environmentálních opatření, které jsou součástí politiky nového prezidenta Emmanuela Macrona.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministr Hulot odhalil francouzské plány na absolutní zákaz automobilů, které jako pohonnou hmotu využívají naftu či benzín. Sice uznal, že tento nový cíl „umístí pod tlak francouzské automobilky“, ale zároveň se podle něj prý pracuje na projektech, které nový směr automobilovému průmyslu umožní.

Součástí plánu je i to, že chudší domácnosti dostanou možnost vyměnit svá znečišťující vozidla za čistější a ekologičtější variantu. Tato informace přišla pouhé dva dny poté, co automobilka Volvo oznámila, že od roku 2019 plánuje vyrábět pouze elektrická a hybridní vozidla.

Hulot dále oznámil, že od roku 2022 přestane Francie využívat k výrobě elektřiny uhlí a do nových efektivních způsobů její výroby hodlá investovat až 4 miliardy euro (více než 100 miliard korun). Letošní oznámení jsou součástí pětiletého plánu, který má podporovat čistou energii a splnit podmínky, ke kterým se země zavázala v Pařížské dohodě. (dohoda o omezení emisí CO2 po roce 2020 – pozn.red.)

Ministr dále prohlásil, že vláda chce „udržet svou vedoucí pozici“ v boji proti klimatickým změnám. „Chceme jasně ukázat, že boj proti změně klimatu může vést k vylepšení každodenního života Francouzů,“ vysvětlil Hulot. Mezi jeho další oznámení pak patřily plány na konec dovážení palmového oleje a neudržitelným způsobem pěstované sóji. Sklízení těchto produktů totiž přispívá k odlesňování Země, zejména v Amazonském deštném pralese a v Kongu.

Automobilky jsou připravené, ekologičtí aktivisté jásají

Výrobce automobilů Hyundai považuje nápad za odvážné vizionářské prohlášení, ale s konkrétním řešením počká podle toho zda a v jaké podobě bude novela schválena. Je však prý připraven se přizpůsobit.„Máme v zásobě vyzkoušené a prověřené pokročilé alternativní technologie pohonu, které jsou schopné spalovací motory nahradit, bude-li to třeba,“ uvedl pro EuroZprávy.cz ředitel Oddělení vnějších vztahů společnosti Hyundai Petr Vaněk.

Krok francouzského ministra uvítal předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Děti Země se zaměřují na ochranu životního prostředí. „Zákaz používání spalovacích motorů ve Francii bereme jako pozitivní krok, neboť se tím může jednak urychlit rozvoj a využití ekologičtějších technologií pro mobilitu, ale hlavně to může změnit náš pokřivený pohled na rizika a negativa automobilové kultury,“ řekl pro náš server Patrik. Automobilová kultura nám podle něj už přerůstá přes hlavu..

Parlament bude o zákonu hlasovat pravděpodobně v průběhu letošního podzimu. Francie není jedinou zemí, která má spadeno na spalovací motory. Nizozemí a Norsko se již dříve vyjádřili, že by se jich chtěli zbavit do roku 2025 a Německo s Indií oznámilo podobné plány na rok 2030.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama