Brexit možná nebude. Politici v něj přestávají věřit

Londýn - Mezi britskými politiky začíná převládat přesvědčení, že k odchodu Velké Británie z Evropské unie možná nikdy nedojde. Důvodem by mohla být stagnující ekonomika a obava z vlády Jeremyho Corbyna. Na brexit nemají stejný názor ani jednotlivá ministerstva.

Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a vydat se vlastní cestou. Ilustrační fotografie
doporučujeme

Strach a nejistota investorů a vidina premiérství Jeremyho Corbyna může činit z brexitu něco, co pro Brity není vůbec žádoucí. Uvádí to britský The Independent s odvoláním na několik zdrojů z politické arény. Nejvíc se spekuluje o tom, že Velká Británie, která si sice odhlasovala vystoupení z Evropské unie v referendu, z EU vůbec nevystoupí. 

Mohlo by za tím prý být několik faktorů. Politický editor večerních zpráv na BBC Nicholas Watt prozradil, že z několika nezávislých zdrojů a z kuloárů zaslechl, že k Brexitu ve skutečnosti nikdy nedojde. "Mluvil jsem s jedním zastáncem (brexitu, pozn. red.), který se ho teď obává kvůli kombinaci stagnující ekonomiky a strachu investorů z možné vlády Corbyna - to by vytvořilo bouři, která by mohla smést brexit ze stolu," říká.

Watt údajně mluvil s další osobou, která fandí brexitu. Podle jejího svědectví si ale většina politické reprezentace začíná myslet, že je zde velká šance, že k němu nikdy nedojde.

Nicméně jeden zdroj Wattovi potvrdil, že k brexitu skutečně dojde kvůli vysoké pravděpodobnosti, že legislativa podporující rozhodnutí o Brexitu projde úspěšně Parlamentem.

V současnosti jsou to dva týdny od chvíle, kdy začal formální proces vyjednávání Velké Británie o opuštění Evropské unie.  V procesu aktivně vystupuje Ministerstvo obchodu. Minulý týden oznámilo, že začne s rozhovory o obchodních vztazích mezi Británií a Spojenými státy 24. července. 

Odlišný postoj však zastává šéf britské státní kasy Philip Hammond. Tomu by vyhovovala spíše prodloužená perioda pro pomalý přechod, kterým by se vyvaroval "efektu útesu". Úřednictvo Hammonda navíc sepsalo neveřejný dokument, který polemizuje s představou Ministerstva obchodu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama