Summit G20 končí, účastníci hledají shodu v ochraně klimatu

Hamburk (Německo) - Druhým a závěrečným dnem v Hamburku pokračuje summit velkých světových ekonomik G20. Vyjednávačům se podle diplomatů z EU dnes už podařilo najít shodu na všech bodech závěrečného prohlášení s výjimkou ochrany klimatu. Vrcholné jednání, které pokračuje schůzkami lídrů jednotlivých zemí, provázejí rozsáhlé násilné protesty v ulicích, při kterých bylo zraněno přes 200 policistů a zatčeny desítky protestujících.

Theresa Mayová a Donald Trump a první setkání (27.1.2017).
doporučujeme

Pochybnosti o shodě na závěrečném komuniké panovaly zejména kvůli rozdílným názorů americké delegace a ostatních zemí na volný obchod a na ochranu klimatu. Americký prezident Donald Trump totiž v minulosti obojí opakovaně kritizoval. Summit podle agentury DPA zřejmě vyzdvihne volný obchod a zároveň uzná roli "legitimních obranných instrumentů".

V otázce klimatu návrh počítá s tím, že se 19 členů G20 přihlásí k naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu a zároveň vezme na vědomí odlišný postoj Spojených států. Trump před měsícem oznámil, že USA odstupují od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Do závěrečné deklarace na summitu v Hamburku požaduje Washington zmínit ekologicky čisté využití fosilních paliv.

I dnes se státníci v Hamburku setkávali jednotlivě. Například německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron se při společné snídani shodli na důležitosti zavedení příměří na východní Ukrajině tak, jak s ním počítají takzvané minské dohody.

Putin dnes na okraj summitu jednal také s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Trump se setkal mimo jiné s britskou premiérkou Theresou Mayovou a po jednání uvedl, že doufá v brzké uzavření bilaterální obchodní dohody a potvrdil svou plánovanou návštěvu Británie. Londýn ale nemůže uzavřít obchodní dohodu se Spojenými státy, dokud neukončí proces vystoupení z EU.

Prezident Trump dnes také ocenil vůdčí schopnost kancléřky Merkelové, kterou v minulosti tvrdě kritizoval. Dnes ji označil za naprosto neuvěřitelnou a inspirující a vyzdvihl i její skvělou organizaci summitu G20 v Hamburku.

Summit nicméně provázelo rozsáhlé násilí v ulicích. Levicoví radikálové, protestující proti kapitalismu a globalizaci, rabovali obchody, zapalovali auta, útočili na policisty a blokovali příjezdové cesty k zóně, kde se jednání státníků konají. Policisté proti násilnickým demonstrantům použili vodní děla. Demonstrace se uskuteční i dnes, v ulicích by mohlo být až 100.000 protestujících.

Celkem od začátku násilností ve čtvrtek večer utrpělo zranění přes 200 policistů, informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici. Hasiči od pátku zlikvidovali kolem 70 větších i menších požárů. Záchranka vyjela ke 126 zákrokům.

Německá opozice kvůli dosavadním výtržnostem tvrdě kritizuje hamburského primátora Olafa Scholze. Podle ní podcenil situaci, když před summitem mimo jiné říkal, že občané města tuto akci sotva zaznamenají.

Členy G20 jsou Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko, Rusko, Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko. K nim se pak samostatně řadí Evropská unie jako dvacátý člen.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama