Merkelová po summitu G20: Mezi USA a Rusko se míchat nechce

Hamburk (Německo)/Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová je ráda, že se americký prezident Donald Trump a jeho a ruský protějšek Vladimir Putin poprvé setkali v Hamburku. Myslí si totiž, že jsou otázky, které mohou vyřešit jen tyto dvě země. Jako příklad uvedla konflikt v Sýrii.

Angela Merkelová
doporučujeme

Trump s Putinem spolu v pátek poprvé jednali tváří v tvář na okraj summitu skupiny G20. Setkání, které mělo trvat zhruba 35 minut, se nakonec protáhlo na dvě a čtvrt hodiny a obě strany se o něm vyjadřovaly velmi pochvalně.

"Jsem ráda, že se zde na okraj schůzky G20 uskutečnilo první setkání prezidenta Trumpa a prezidenta Putina. Jsem toho názoru, že bychom vždy měli mluvit spolu, a ne tolik o sobě," řekla dnes Merkelová na tiskové konferenci po skončení dvoudenního summitu.

"Konflikty tím určitě nejsou vyřešeny, ale je to začátek," poznamenala. Radost měla i z toho, jak dlouho rozhovor trval. Věří, že je to základ k vytvoření slušných vztahů.

Putin dnes vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Na tiskové konferenci po skončení summitu skupiny velkých světových ekonomik G20 v Hamburku rovněž uvedl, že s Německem má Rusko dobré vztahy a že do tamních voleb se nehodlá vměšovat.

Putin dále prohlásil, že navázal osobní vztah se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Upozornil, že americký prezident ve skutečnosti působí velmi odlišně ve srovnání s tím, jaký dojem vyvolává v televizi.

Trump podle Putina zřejmě přijal jeho ujištění, že Moskva v loňském roce nijak nezasahovala do prezidentských voleb ve Spojených státech. Trump se prý na údajné vměšování Ruska do voleb v USA podrobně vyptával a Putin se mu snažil poskytnout patřičné odpovědi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama