Europarlament kritizuje britský návrh o občanech EU, prý je diskriminační

Brusel - Kolem brexitu už je zase dusno. Britský návrh přístupu k unijním občanům poté, co Spojené království opustí Evropskou unii, je dle Evropského parlamentu diskriminační.

Brexit, ilustrační foto

Na konci června britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že chce, aby s občany Evropské unie žijícími v zemi legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let bylo i po odchodu Británie z evropského bloku zacházeno jako s Brity, tedy aby měli stejná práva například pokud jde o lékařskou péči a školství. Brexitový vyjednávač za EU Michel Barnier ale vzápětí britský návrh označil za málo ambiciózní, nejasný a s nedostatečnými zárukami.

V dnešním dopise adresovaném Barnierovi představitelé europarlamentních uskupení upozorňují, že odmítnou jakoukoli dohodu s Londýnem, která učiní z obyvatel členských států občany druhé kategorie. "Evropský parlament si vyhrazuje právo odmítnout jakékoli ujednání, které bude hůře než nyní nakládat s občany EU, a to nehledě na jejich národnost," cituje z dopisu britský deník The Guardian.

Dopis, jehož autorem je předák liberálů a europarlamentní koordinátor pro brexit Guy Verhofstadt, podepsali také představitelé europarlamentních skupin lidovců, sociálních demokratů, zelených a levice.

Europoslanci v dopise uznávají demokratické právo Británie unii opustit, tvrdí ale, že to ekonomicky ostrovní zemi a ani zbytku Evropy neprospěje a že brexit jen omezí výsady občanů.

V komunitě Evropanů žijících v Británii panuje rozhořčení z toho, že zhruba 150.000 z nich bude muset znovu žádat o karty opravňující k trvalému pobytu v zemi. Sdružení občanů EU v Británii pak obecně kritizují nejasnost plánu vlády na zajištění práv občanů EU po brexitu, tedy po vystoupení Británie z EU. "Jsme hořce zklamáni. Nevypadá to jako dokončený dokument. Nevypadá to jako dokument EU, který je definitivní a směrodatný," postěžoval si například spoluzakladatel iniciativy hájící zájmy občanů EU v Británii Nicolas Hatton.

Skupina uvítala rozhodnutí vlády upustit od kontroverzního požadavku, aby si "ekonomicky neaktivní" osoby, včetně studentů či rodičů pečujících o dítě, musely samy platit zdravotní pojištění, pokud se nechtějí vystavit po brexitu hrozbě deportace. Právě to ale podle Hattona ukazuje, že Soudní dvůr EU musí zůstat konečným rozhodcem ve sporech týkajících se práv občanů, protože Británie se rozhodla interpretovat požadavky EU na zdravotní pojištění odlišně od zbytku Evropy.

Návrh pravidel pobytu občanů EU v Británii zatím nepřináší žádné povinnosti pro české občany, řekla dnes novinářům britská velvyslankyně v ČR Jan Thompsonová. Zdůraznila také, že britská vláda usiluje o to, aby občané EU žijící v Británii měli dost času na vyřízení všech potřebných dokumentů, až to bude třeba. Londýn pro budoucí registraci občanů ze zemí EU trvale žijících v Británii připravuje registrační systém.

"Čeští občané teď nemusí dělat vůbec nic, nemusí zatím žádat o žádné dokumenty. Pracujeme na systému, který bude sloužit k podávání žádostí a registraci," uvedla dnes Thompsonová. "Až opustíme EU, lidé budou potřebovat jiný status a jiné dokumenty, budou se muset obrátit na naše úřady," doplnila.

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Související:

Právě se děje