Brexit v praxi: Tradiční anglická snídaně může být brzy minulostí

Brexit může negativně ovlivnit také tradiční anglickou snídani, která je ve světě téměř legendární. Jak poukazuje deník The Guardian, dovážené přísady mohou takovou snídani zdražit pro rodinu průměrně o 3 libry, tedy asi o 90 korun. Vypočítala to celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství KPMG.

Tradiční britská snídaně se po brexitu pořádně prodraží
doporučujeme

Klobáska, osmažená anglická slanina, pečené rajče, míchaná vejce či volské oko, fazole v rajčatové omáčce, opékaný toast a smažené žampióny. To je jeden z nejvíce známých pokrmů Velké Británie, který označujeme jako tradiční anglickou snídani.

Pokud selžou obchodní jednání mezi Británií a Evropskou unií, sáhnou Britové kvůli takové snídani o něco hlouběji do kapsy. To podle deníku vyvolá tlak na ty spotřebitele, kteří se už teď potýkají s nedostatkem hotovosti.

Typický koš pro rodinnou snídani by mohl podražit až o 13% z dnešních 23,59 liber (695 korun) na 26.61 liber (784 korun), uvádí ve své zprávě KPMG. Společnost varuje, že pokud Londýn odejde z EU bez obchodní dohody, budou britské domácnosti čelit vyšší inflaci a zvýšení cen zboží z dovozu, bez kterého si lze tradiční snídani jen těžko představit. Konkrétně jde o olivový olej, slaninu nebo pomerančový džus.

Podle odhadů by třeba litr pomerančové šťávy původem ze Španělska a balený v Irsku, který dnes stojí 79 pencí (24 korun), zdražil na 93 pencí (27.50 korun). U balení dánské slaniny se pak cena zvedne z 2 liber (59 korun) na 2,18 liber (64 korun). Litr italského olivového oleje by mohl z 3,60 liber (106 korun) podražit na 4,68 liber (138 korun).

Nejvíce by se ale zřejmě zvýšila cena u francouzského másla – a to až o čtvrtinu na 4,08 liber (120 korun). KPMG přitom poukazuje, že za poslední rok už cena másla vzrostla asi o 20 procent, protože se zemědělci a mlékárny dlouhé měsíce snaží vyrovnat s poptávkou.

Deník také uvádí, že rozpočty spotřebitelů jsou pod sílícím tlakem, protože po hlasování o brexitu tlačí už několik měsíců vzhůru ceny zboží dováženého ze zahraničí. Libra se v současné době obchoduje za asi 1,29 dolaru, což je o 13% méně, než tomu bylo v den referenda v červnu 2016. V důsledku toho také prudce vzrostla inflace z 0,3 % v květnu 2013 na 2,9 procenta letos v květnu. Jde přitom o čtyřleté maximum. Na druhé straně pak stojí velmi nízký růst mezd.

KPMG uvedla, že v případě, že pokud nebude uzavřena žádná dohoda před březnem 2019, tedy dva roky poté, co Velké Británie vyvolala článek 50, dovážené potraviny a nápoje budou patřit ke zboží, u kterého nejvíce poroste cena. „V případě, že Velká Británie opustí EU, aniž by uzavřela obchodní dohody nebo přechodnou dohodou, můžeme očekávat jak vyšší ceny tak i velký nárůst objemu byrokracie na hranicích,“ varuje Bob Jones, ředitel účetní firmy .

Paul Martin, vedoucí maloobchodu KPMG v Británii, dodal, že zatímco supermarkety až doposud zcela bránily zdražování pro zákazníky, změnilo by se to, pokud Spojené království opustí EU bez dohody. Maloobchody podle něj nemohou nižší ceny držet u dovozových produktů donekonečna. Britští spotřebitelé si navíc podle něj zvykli, že sezónní zboží je dostupné celý rok, což by se také mohlo změnit. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama