USA přemístily do Litvy střely Patriot

Vilnius - Na území Litvy se nacházejí americké střely Patriot, jejichž úkolem je sestřelovat taktické rakety, střely s plochou dráhou letu a letadla. V Pobaltí zůstane baterie jen po dobu cvičení NATO s názvem Tobruq Legacy 2017.

Rakety Patriot, ilustrační fotografie
doporučujeme

Je to poprvé, co se tyto střely dlouhého dosahu ocitly v pobaltské zemi. Tato skutečnost "odráží pevný závazek Spojených států ohledně bezpečnosti Litvy, jakož i dobrou připravenost přemístit do regionu strategické prostředky", uvedlo litevské ministerstvo obrany v komuniké.

Přemístění vyspělých střel na základnu v Šiauliai následovalo jen několik dnů poté, co americký prezident Donald Trump při setkání s vůdci 12 zemí střední a východní Evropy potvrdil, že USA dostojí článku pět severoatlantické smlouvy, podle kterého je útok na jednu z členských zemí považován za útok proti všem členům aliance.

zdroj: YouTube

Předchozí Trumpova prohlášení v této věci byla méně přesvědčivá, což budilo obavy v Pobaltí, sousedícím s Ruskem, poznamenala agentura AFP.

Cvičení protivzdušné obrany Tobruq Legacy, které se poprvé koná v Litvě, začíná dnes a skončí 22. července. Účastní se jej také američtí, britští, lotyšští a polští vojáci, dohromady i s Litevci asi 500 mužů. Další dvě části cvičení se odehrávají v Česku a v Rumunsku.

V Česku začalo cvičení Tobruq Legacy za účasti více než 500 vojáků ze šesti zemí již v pondělí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama