USA přemístily do Litvy střely Patriot

Vilnius - Na území Litvy se nacházejí americké střely Patriot, jejichž úkolem je sestřelovat taktické rakety, střely s plochou dráhou letu a letadla. V Pobaltí zůstane baterie jen po dobu cvičení NATO s názvem Tobruq Legacy 2017.

Rakety Patriot, ilustrační fotografie
doporučujeme

Je to poprvé, co se tyto střely dlouhého dosahu ocitly v pobaltské zemi. Tato skutečnost "odráží pevný závazek Spojených států ohledně bezpečnosti Litvy, jakož i dobrou připravenost přemístit do regionu strategické prostředky", uvedlo litevské ministerstvo obrany v komuniké.

Přemístění vyspělých střel na základnu v Šiauliai následovalo jen několik dnů poté, co americký prezident Donald Trump při setkání s vůdci 12 zemí střední a východní Evropy potvrdil, že USA dostojí článku pět severoatlantické smlouvy, podle kterého je útok na jednu z členských zemí považován za útok proti všem členům aliance.

zdroj: YouTube

Předchozí Trumpova prohlášení v této věci byla méně přesvědčivá, což budilo obavy v Pobaltí, sousedícím s Ruskem, poznamenala agentura AFP.

Cvičení protivzdušné obrany Tobruq Legacy, které se poprvé koná v Litvě, začíná dnes a skončí 22. července. Účastní se jej také američtí, britští, lotyšští a polští vojáci, dohromady i s Litevci asi 500 mužů. Další dvě části cvičení se odehrávají v Česku a v Rumunsku.

V Česku začalo cvičení Tobruq Legacy za účasti více než 500 vojáků ze šesti zemí již v pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 10:44 Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Německo má 13 554 nových případů covidu, ve středu padne důležité…

24.11.2020 09:19 Aktualizováno V Německu přibylo za posledních 24 hodin 13.554 případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než…

Rada Evropy kritizuje Česko kvůli kojeneckým ústavům: Porušování práv…

23.11.2020 22:01 Aktualizováno Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé…

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce

23.11.2020 21:11 Vrcholní představitelé Evropské unie dnes nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama