Kolem Trumpa v Británie je dusno, státní návštěva asi až příští rok

Londýn/Washington - Americký prezident Donald Trump přijede na oficiální návštěvu Velké Británie až v roce 2018. Je ale možné, že šéf Bílého domu přijede do Británie soukromě už dříve než napřesrok.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

O Trumpově návštěvě Británie se spekuluje již několik měsíců. Stejnou dobu se ozývají protesty některých britských politiků proti ní a proti Trumpovu příjezdu vznikla i petice. Nevoli mezi částí veřejností vzbudil minulý měsíc Trump také kritikou londýnského starosty Sadiqa Khana za jeho údajně nedostatečnou reakci na útoky teroristů v Londýně. Řadu lidí též popudilo Trumpovo rozhodnutí odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu.

Dnešní informace televizní stanice Sky News přišla poté, co šéf Bílého domu v sobotu v Hamburku na summitu skupiny G20 britské premiérce Therese Mayové potvrdil, že Británii navštíví. Podle zpráv médií ale termín neuvedl.

Trump ale možná dorazí už dříve, ovšem jako soukromá osoba. Ve Skotsku totiž vlastní dvě golfová hřiště - jedno v Ayrshire a druhé v Aberdeenshire, kde se má v roce 2019 konat Scottish Open.

Návštěvu Británie může ovlivnit i to, jak dlouho Mayová zůstane premiérkou. Po nedávných parlamentních volbách, v nichž její strana ztratila většinu v dolní komoře parlamentu, se ozývaly hlasy, že její dny v úřadě premiéra jsou sečteny.

Mayová pozvala Trumpa do Londýna týden po jeho lednové inauguraci, když navštívila novou hlavu Spojených států jako první zahraniční státník. Na tiskové konferenci tehdy řekla, že Trumpovi a jeho ženě Melanii předala pozvání své a královnino k cestě do Británie někdy během roku. Byla prý "potěšena", že Trump nabídku přijal. Pozvání bylo předběžné, ale jakmile zaznělo, nelze je podle diplomatických zvyklostí ignorovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama