Bojovat s rakovinou se dá, ženy ale chodí pozdě, varuje rakouský specialista

ROZHOVOR - O rakovině, která jen v Evropě zabije 2 ženy za hodinu, lidé moc nevědí. To má za cíl změnit cyklistický projekt Ride4Women. Tým Ride4Women projíždí Evropou, zastavuje se v nemocnicích a šíří povědomí o této zákeřné nemoci. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz rakouský lékař a specialista na léčbu rakoviny Rene Laky vysvětlil, proč je jejich projekt tak důležitý.

Rene Laky
doporučujeme

Rene Laky je gynekologem z nemocnice v Grazu, který stál u zrodu iniciativy Ride4Women. Tato akce se snaží zprostředkovat lidem informace o rakovině děložního čípku a možnostech prevence. Letos se již počtvrté vydali na kolech skrze Evropu.

Jaké jsou rozdíly oproti předchozím třem ročníkům?

První rok jsme jeli z Grazu na Ibizu, pak z Lince do Londýna a vloni z Vídně do Istanbulu. Letos jsme se rozhodli to otočit a udělat z Vídně naši cílovou zastávku. Vyrazili jsme proto z Osla přes Göteborg, Kodaň, Rostock, Berlín a Drážďany. Z Prahy vyrazíme do Jihlavy a nakonec do Vídně.

Jak trasy plánujete?

Koncipujeme to jako osvětovou akci. Jezdíme tedy od nemocnice k nemocnici. V každé nemocnici potom děláme nějakou akci, často spojenou s tiskem. Někdy se setkáváme s pacienty a jejich organizacemi. Pak zveme zájemce na jízdu.

Připojují se k vám tedy lidé?

Na první část trasy. Mezi nemocnicemi je obvyklá vzdálenost mezi 150 a 200 kilometry. Na první část se k nám tedy může připojit každý, kdo má zájem. Jedeme pomalu a jízdu využíváme k informování lidí. Protože nespěcháme, můžeme si na kolech povídat a lidé se tak mohou dozvědět mnoho informací.

Co je hlavním cílem projektu Ride4Women?

Chceme informovat o nebezpečí rakoviny děložního čípku. Je to jediná rakovina, které lze předejít pomocí preventivních opatření. Bohužel si to mnoho lidí neuvědomuje. Ženy nechodí na průběžné prohlídky, které by mohly nemoc odhalit v počátečním stádiu.

Chodí tedy pozdě?

Ano, ženy často přijdou ve chvíli, kdy už je medicína nemůže zachránit. Na rakovinu děložního čípku umírá v Evropě denně 50 žen. Včasné očkování a preventivní vyšetření může zachránit jejich životy.

Jak se rakovina děložního čípku liší od ostatních?

Rakovina děložního čípku je způsobená HPV virem, který se přenáší během sexuálního styku. Málo lidí si uvědomuje, že přenašeči viru jsou muži. V Rakousku očkujeme proti HPV viru i chlapce.

Jak jste přišli s nápadem spojit osvětu o rakovině děložního čípku s cyklistikou?

Na rozdíl od růžové stužky rakoviny prsu ze sebou nemá prevence rakoviny děložního čípku žádnou organizaci nebo platformu. Pacienti v Grazu mi říkali, že bychom měli udělat něco pro ně. A každý může jezdit na kole. Mladí, staří, muži i ženy. Navíc si za jízdy můžeme povídat. Navíc taková akce, jako je ta naše, láká pozornost médií. A to je potřeba.

Proč jsou média tak důležitá?

Je nutné, aby se o této problematice mluvilo, aby se lidé dozvěděli, co je rakovina děložního čípku a jak je může ohrozit. Média mají ohromnou moc, dokážou naše informace zprostředkovat lidem, ke kterým my se nedostaneme. A když se o této rakovině bude dostatečně mluvit, lidé si začnou dávat pozor a chodit na preventivní kontroly. Tím budeme mít prakticky vyhráno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama