Merkelová si stojí za volbou Hamburku pro summit G20, spor s Tureckem bude řešit přes NATO

Berlín - Hamburk se během summitu G20 stal centrem násilností a nepokojů. Kancléřka Angela Merkelová dnes uvedla, že si stojí za spornou volbou severoněmeckého přístavu jako místa pro setkání zemí skupiny největších ekonomik. Odmítla kritiku, že její vláda neinvestuje do infrastruktury. Spor s Tureckem kvůli návštěvě vojenské základny u města Konya, na níž slouží vojáci z Německa, je dle kancléřky velmi nešťastnou záležitostí.

Angela Merkelová, německá kancléřka

Starosta Hamburku Olaf Scholz se občanům města omluvil za to, že úřady nedokázaly udržet ve městě pořádek. Merkelová k události uvedla, že má také svou zodpovědnost, které se nechce zříkat. Odsoudila násilí a poděkovala bezpečnostním orgánům. Distancovala se také od výzvy některých regionálních politiků z její strany, kteří požadovali, aby starosta Hamburku kvůli nepokojům odstoupil.

Merkelová odmítla obvinění, že její vláda zanedbává investice do infrastruktury. Vláda již podle ní "masivně" zvýšila investice do digitalizace, silnic a předškolních zařízení. Kancléřka upozornila, že problémem zvýšení investic nejsou chybějící peníze, ale pomalé plánování.

Šéf Sociálnědemokratické strany (SPD) Martin Schulz kritizoval Merkelovou, že podle něj dělá pouze prázdné sliby ohledně budoucnosti ekonomiky. Také Mezinárodní měnový fond již několikrát vyzval Německo, aby zvýšilo investice, což by podpořilo dovoz a oživení v dalších zemích a snížilo obrovský obchodní přebytek Německa.

Merkelová rovněž zopakovala, že je proti zavedení limitu počtu uprchlíků, který může Německo ročně přijmout, jak požadují členové spojenecké Křesťanskosociální unie (CSU) z Bavorska. Podle ní existují jiná opatření, kterými lze kontrolovat příliv migrantů.

Merkelová poskytla rozhovor deset týdnů před volbami. Průzkumy zatím dávají jejím Křesťanským demokratům (CDU) nejvíce hlasů. Pokud by se ujala znovu funkce kancléřky až do roku 2021, byla by ve funkci celkem 16 let.

Turecký problém se bude řešit přes NATO

Turecké úřady tento týden nevydaly skupině německých poslanců povolení k návštěvě vojenské základny u města Konya. Vojáci rozmístění po spojeneckém Turecku jsou součástí mise NATO. Německá armáda je pod kontrolou parlamentu a Berlín se snaží poslancům zajistit pravidelné inspekce na základnách po světě.

Již dříve Turecko zamítlo návštěvu na jiné základně Incirlik a zdůvodnilo ji napjatými vzájemnými vztahy mezi Německem a Tureckem. Německo poté rozhodlo o přemístění svých tamních vojáků do Jordánska. Někteří poslanci již žádají stažení vojáků také z města Konya, pokud Ankara svůj postoj nezmírní.

"Než vyvodíme závěry, měli bychom nejprve počkat na jednání a rozhovory o těchto věcech s pomocí NATO," řekla Merkelová. Zároveň zdůraznila, že Německo odmítne jakékoliv požadavky spojené s žádostmi o azyl podané Turky, napsaly agentury AP a Reuters.

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

21.06.2021 18:52 Aktualizováno Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti…

Slovensko se chystá kvůli mutaci zpřísnit podmínky vstupu do země

21.06.2021 18:26 Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru připravuje zpřísnění pravidel vstupu do země…

Šíření mutace delta vnáší nejistotu do letních plánů v Evropě

21.06.2021 13:11 V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje…

Řecko zmírnilo podmínky vstupu na své území, uzná antigenní testy

21.06.2021 12:52 Řecko s platností od dnešního dne zmírnilo podmínky vstupu na své území. Lidem cestujícím z jiných…

V Rakousku poprvé od září nepřibyl žádný zemřelý po nákaze koronavirem

21.06.2021 12:47 V Rakousku poprvé od loňského září nepřibyl za den žádný zemřelý s covidem-19. Přírůstek nakažených…

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Související:

Právě se děje