Rakouského prezidenta potěšilo přijetí v ČR i Maďarsku, k V4 se ale přidat nechce

Vídeň - Rakouský prezident Alexander Van der Bellen v rozhovoru pro agenturu APA řekl, že ho potěšilo srdečné přijetí, jakého se mu dostalo během nedávných návštěv České republiky a Maďarska. Připojení k V4 ale odmítl.

Alexander Van der Bellen, rakouský prezident
doporučujeme

Prezident řekl, že v Praze i Budapešti se mu dostalo srdečného přijetí, což připisuje mimo jiné tomu, že je Rakousko v ČR i Maďarsku jedním z největších investorů a je vážené, neboť do středoevropských zemí nevstoupilo kvůli rychlému zisku, "ale aby zůstalo".

Van der Bellen ale odmítl návrh maďarského premiéra Viktora Orbána, aby se Rakousko přidalo k visegrádské čtyřce, neboť je podle Orbána v Evropě izolované. "Rakousko není v izolované pozici. Nevidím důvod, abychom se připojili k visegrádské čtyřce," řekl rakouský prezident.

Českou republiku navštívil Van der Bellen na konci června, a to jako poslední z velkých sousedních zemí. Nejprve navštívil Švýcarsko, pak Německo, Slovensko, Itálii, Slovinsko a Maďarsko.

Návštěvu v Praze rakouská média sledovala se zvláštním zájmem kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman loni na Hradě přijal tehdejšího Van der Bellenova protikandidáta na prezidentský úřad Norberta Hofera z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama