Varšava proti Bruselu. Spor o reformu justice se přiostřuje

Varšava - Minulý týden obě komory parlamentu ve Varšavě schválily zákon o reformě Zemské soudcovské rady (KRS), ústavního orgánu, který dohlíží na nezávislost justice. Podle kritiků se tímto krokem vláda snaží získat vliv na volbu soudců. Normy si všimli i v Bruselu, napětí mezi Polskem a Evropskou komisí opět roste.

Varšava

Prezident Andrzej Duda musí předlohu ještě podepsat, do hry ale překvapivě vnesl vlastní návrh. Podle odborníků jde o "záblesk naděje", o osud dělby moci v Polsku se ale obávat nepřestali. Sejm navíc debatuje o kontroverzním návrhu zákona o reorganizaci nejvyššího soudu. V případě jeho schválení by byli jeho soudci - až na několik vybraných výjimek - posláni do důchodu. Předsedové nejdůležitějších frakcí Evropského parlamentu považují reformy za porušení základních principů smluv o Evropské unii. Bez nezávislého nejvyššího soudu by nebylo možné garantovat svobodné volby, stojí v jejich dopise.

Co už se stalo dříve?

Hned poté, co se v listopadu 2015 moci ujala vláda premiérky Beaty Szydlové, se strana Právo a spravedlnost (PiS) vedená Jaroslawem Kaczyńským pustila do přestavby státu. Prostřednictvím mediálního zákona proměnila veřejnoprávní rozhlas a televizi v "národní kulturní ústavy". Řada novinářů přišla o práci.

Vláda prosadila také reformu ústavního soudu (není totožný s nejvyšším soudem). Ústavní soudci tak už nemohou neomezeně kontrolovat práci vlády, tvrdí kritici.

Co říká polská vláda?

V krátkém videu šířeném prostřednictvím sociální sítě twitter PiS uvádí, že polská justice od pádu komunismu neprošla žádnou reformou. Proto podle ní nefungovala justice v posledních letech dobře. Dosavadní soudci údajně pracovali na zakázku předchozích vlád. "Bez reformy soudů nemůžeme stát uzdravit," tvrdí PiS ve spotu. Doba, ve které chtěla "kasta vyvolených" nechat vše při starém, se chýlí ke konci, dozví se rovněž divák z videa.

Jak dosud Evropská unie reagovala?

Kvůli zásahům do justice Evropská komise už na počátku roku 2016 zahájila proti Polsku proceduru sledující stav právního státu. V evropském právu jde o mimořádný prostředek, který může skončit až odebráním hlasovacích práv. Řízení se ale vleče. Komise třeba Polsko vyzvala, aby kontroverzní zákon o ústavním soudu změnilo. Strana PiS sice zákon upravila, z bruselského pohledu ale nedostatečně.

Co by mohla Evropská unie dělat?

Kvůli novým předlohám zákonů v Bruselu bijí na poplach. "Děláme si kvůli aktuálnímu vývoji značné starosti," uvedl v úterý vysoce postavený úředník EU. Evropská komise se dnes na svém pravidelném zasedání bude Polskem zabývat. Závěry se očekávat nedají, neboť kontroverzní zákony ještě nevstoupily v platnost. Do budoucna by ale mohla komise rozšířit aktuální řízení proti Polsku, které se týká dodržování zásad právního státu, a zahájit by mohla i řízení o porušení unijních smluv.

Odejmutí hlasovacích práv podle článku sedm unijních smluv zřejmě Polsku nehrozí. Členské země by jej totiž musely schválit jednomyslně a přinejmenším Maďarsko by zřejmě bylo proti.

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Související:

Právě se děje