Chorvatsko bojuje s ohněm: Hořela skládka u Splitu, lidé si mají chránit oči a ústa

Záhřeb - Mohutné lesní požáry v Chorvatsku zuří dál. Oběti na životech naštěstí zatím hlášeny nejsou. V noci na dnešek uchvátily plameny skládky u Splitu, v okolí se tak šířil nesnesitelný zápach. Černá Hora požádala o mezinárodní pomoc.

Požáry v Chorvatsku: Hoří tisíce hektarů lesa (červenec 2015)
doporučujeme

Podle chorvatských médií byl nad městem hustý oblak dýmu, hasiči doporučují lidem nechat okna zavřená a pokud budou vycházet ven, zakrývat si oči a ústa.

"Kvalita ovzduší ve Splitu se dnes ráno zlepšila, občanům nehrozí žádné nebezpečí. Pokud se stav zhorší, budeme veřejnost varovat," uvedl zástupce záchranných složek Mate Herceg. Už v úterý kvůli otravě z hustého dýmu bylo hospitalizováno několik lidí.

Spoušť u Splitu po požárech | zdroj: YouTube

Konzul ve Splitu v rozhovoru poskytnutém ČTK potvrdil, že nad městem se držel oblak dýmu, ovzduší se však podle něj zlepšilo. "Byl tady mrak dýmu dnes ráno, smrdělo to tady, ale už je to pryč, už je to rozfoukané... Hořelo nahoře v kopci, les, a v noci to nemohli hasit, hasili to až teď," uvedl Juraj Varga.

Informace o požáru na místních skládkách jsou podle něj v současné době spíše vyvráceny. "U obytných částí je požár uhašen, sanace bude probíhat ještě deset dní," řekl Varga.

V chorvatských oblastech Žrnovnica, Tugare, Strožanca a Srinjine jihovýchodně od Splitu nebyly hlášeny závažné problémy. Přestože byl ráno nad oblastmi viditelný kouř, hasiči zde mají větší i menší plameny pod kontrolou.

V Černé Hoře by měly záchranářům podle agentury AFP pomáhat i vrtulníky z Bulharska a Švýcarska a letadlo z Izraele. "Dorazit by měl hasicí letoun z Ukrajiny... oheň by měl být pod kontrolou během dne," citují místní média velitele záchranných složek Zorana Babice. Lesní požáry na poloostrově Luštica si v pondělí vyžádaly evakuaci několik stovek místních obyvatel a turistů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama