Dětští uprchlíci rozhádali britské politiky, někteří prý čekají na převoz do Británie už přes rok

Londýn - Někteří dětští uprchlíci uvízli na řeckých ostrovech a na převoz do Velké Británie čekají v otřesných podmínkách už přes rok. Připomněl to šéf Liberálních demokratů Tim Farron. Tyto děti přitom mohou být snadným terčem převaděčů a sexuálního vykořisťování.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle lídra britských Liberálních demokratů Tima Farrona někteří dětští uprchlíci čekají v Řecku už přes rok na převoz do Velké Británie. Konkrétně prý ví o dvou případech, kdy mladí uprchlíci uvízli na řeckých ostrovech, i když prošli řádným procesem, který je k přijetí do Británie třeba podstoupit. Informuje o tom britský The Independent.

Politik se také tázal, kdy hodlá britská vláda splnit svůj závazek na přesun 480 nezletilých dětí. Británie prý zatím přijala jen 200 takových uprchlíků. Ti se vyznačují také tím, že nemají žádný dospělý doprovod.  

"Vím o dvou mladých lidech, kteří podepsali souhlasný formulář a mohou být na základě "Dubs systému" přijati, ale už přes rok vězí v Řecku," řekl Farron. "Hrozivou skutečností je, že čím déle tato situace potrvá, tím větší je pravděpodobnost, že se tyto děti dostanou do ďábelských rukou překupníků," dodal. Ocitoval také statistiku Oxfamu, podle které se v Itálii takto "ztratí" každý den 28 dětských uprchlíků. 

"Rozhýbe se vláda, nebo bude pokračovat v ignorování tohoto neštěstí zoufalých dětí?" táže se. Závazek Británie na přijetí 480 dětí politik považuje za nedostatečný, Britové by prý mohli učinit mnohem více. 

Podle britského ministra pro migraci Brandona Lewise však současné britské kapacity neumožňují přijmou přes 1 500 dětí, jak by si ideálně představovali Liberálové. Vyzdvihl ale, že Britové jsou jedněmi z největších přispěvatelů na humanitární účely. "Místo politikaření o dětské životy bychom se měli shodnout na tom, jak se o ně skutečně postarat a já bych si přál, abyste se k nám připojili," uvedl ministr na adresu Liberálů. Lewis také zmínil, že Británie má řadu programů na přijímání uprchlíků. Do země by v celkovém úhrnu mělo doputovat až 23 tisíc lidí. 

Stínová ministryně vnitra Diane Abbottová nutnost pomoci chápe. "Navštívila jsem některé tábory ve Francii a v Řecku a ministr musí mít na vědomí, že tyto děti už tam skutečně jsou, často žijí v otřesných podmínkách a často jsou necháni napospas převaděčům a sexuálnímu vykořisťování," míní. 

Ke kritice konzervativní vlády se přidala i bývalá stínová ministryně vnitra Yvette Cooper. Vláda by se prý měla "stydět" a urychleně zintenzivnit pomoc osamoceným dětským uprchlíkům. 

Ministr Lewis se snažil kritiku odrážet. Podle něj je důležité připravit nezbytné zázemí pro tyto dětské uprchlíky, aby se mohli řádně začlenit do britské společnosti. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama