Češi v Řecku jsou v pořádku. Cestovní kanceláře v noci některé evakuovaly

Atheny/Praha – Zemětřesení na řeckém Kosu si již vyžádalo dvě oběti a desítky zraněných. Čeští turisté jsou však prý v pořádku a z hotelů byli evakuováni už v noci.Mnoho Čechů si však dovolenou na Kosu asi rozmyslí.

Zemětřesení, ilustrační foto
doporučujeme

V noci na pátek 21. července postihlo řecký ostrov Kos zemětřesení o síle 6,7 stupně. Zemětřesení způsobilo množství škod a mnoho lidí na ostrově bylo zraněno, podle úřadů dva lidé zemřeli. Otřesy však prý byly cítit i na Rhodosu a dalších místech.

„Situaci českých občanů samozřejmě řešíme přes zahraniční ambasády,“ uvedla pro EuroZprávy.cz Irena Valentová, mluvčí Ministerstva zahraničí. „Podle našich údajů zemřeli dva zahraniční turisté a mezi zraněnými je pět turistů,“ dodala. Podle Valentové se však nejedná o české turisty.

Cestovní kanceláře situaci sledují a snaží se zajistit bezpečnost turistů. „Některé turisty jsme evakuovali už v noci, když v některých hotelech začaly praskat stěny. Nyní čekáme, jestli budou hotely podle statiků bezpečné,“ vysvětlil serveru EuroZprávy.cz Jan Papež, tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří.

Zraněných jsou potvrzené desítky. „Situace se nadále vyvíjí a ještě nevíme, kolik jich je přesně,“ komentovala Valentová. „Ještě odklízí trosky a neví se, kolik těch zraněných je. Přesnější čísla získáme později,“ prohlásil Papež.

Podle serveru The Guardian turisté cítili zemětřesení kilometry od centra v Bodrumu. Kristian Stevens, který se nacházel 100 kilometrů od Bodrumu, se svěřil, že se budova začala „třást jako želé". Sophie Wild byla v Altinkumu, 750 kilomettrů od Bodrumu. „Mysleli jsme si, že se na nás budova zřítí," svěřila se serveru The Guardian.

Situace se nelíbí českým turistům, kteří do oblasti měli v blízké době jet. Cestovním kancelářím volají s množstvím otázek. „Ptají se, jaká je situace. Pokud budou chtít svoje zájezdy zrušit nebo přesunout na jindy, kanceláře to budou řešit individuálně,“ ujasnil Papež. Možnost přesunu dovolené na bezpečnější místo nebo v bezpečnějším období však prý je.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO chce podporovat Afghánistán i po stažení svých vojsk

14.06.2021 19:07 Stažení aliančních vojsk z Afghánistánu neznamená, že NATO přestává tuto zemi podporovat. Nadále…

NATO označilo Čínu za "systémovou výzvu". Hodlá se hodlá postavit jejím…

14.06.2021 17:59 Čína představuje "systémovou výzvu" pro Severoatlantickou alianci, uvádí se v závěrečném usnesení z…

Lídři NATO vyjádřili solidaritu Česku kvůli ruským nepřátelským akcím

14.06.2021 17:38 Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným…

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama