Polské ulice rozzářily svíčky protestujících, zpívala se hymna. Odumírání demokracie prý pokračuje

Varšava - Ulice polských měst v noci ze čtvrtka na pátek zaplavily protesty. Lidé se svíčkami v rukou vyrazili na polská náměstí a vyjádřili nespokojenost se schválením reformy tamního soudnictví. Premiérka krok polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) hájí, vláda se prý nenechá zastrašit obránci elit. Sejm kontroverzní reformu schválil ve čtvrtek.

Čtvrteční protesty v polské Vratislavi

Schválení reformy soudnictví v sousedním Polsku vyhnala tisíce lidí do ulic. Symbolem čerstvých protestů jsou zapálené svíce, které se v noci ze čtvrtka na pátek rozzářily na mnoha místech Polska. Účastníkům demonstrace se nelíbí postupné odumírání demokracie v zemi.

"Nastražujeme tak výbušninu pod naše soudnictví," sdělil pro agenturu Reuters Adam Bodnar, který působí jako veřejný ochránce lidských práv v zemi. 

Premiérka Beata Szydłová ve včerejším televizním vstupu změny hájila. „Máme vizi změn, proto jsou změny rychlé a rozhodné. Nepodlehneme tlaku. Nedáme se zastrašit polskými ani zahraničními obránci elit,“ řekla Szydłová. Hájí tak postup své strany strany Právo a spravedlnost (PiS), která vládne sama bez koaličního partnera. 

Americká CNN obsáhle informuje o protestech, které rozhodnutí polského Sejmu spustilo. Jedním z protestujících ve Varšavě byl Andrzej Tomasz Celinski, který se vydal do ulic hlavního města se svíčkou pro svého syna, který leží nemocný v nemocnici. "Doufám, že až vyroste, tak nebude muset chodit na demonstrace, jako je tahle," řekl pro stanici. "Řeknu mu, že když byl v nemocnici, šel jsem na demonstraci a zároveň jsem bojoval i za jeho budoucnost," dodal. 

Nespokojenost se výrazně projevila i na sociálních sítích, kde dokonce vznikl hasttag #wolnesądy, tedy "svobodné soudy". 

Jeden z účastníků protestů Mateusz Fusiarz zachytil silný moment od Prezidentského paláce ve Varšavě na sociální síť Instagram. Protestující zpívají polskou hymnu a mnoho z nich drží v ruce polskou vlajku a vlajku Evropské unie. Patrný byl kontrast světla svící s temným nebem. 

Novinář Jakub Górnicki těžko hledá slova, jak nejlépe popsat atmosféru čtvrteční noci. "Byla to krásná atmosféra," řekl reportérům. "Byl jsem velmi mírný... tohle byl protest za hodnoty. Lidé měli pocit, že se tady odehrává něco velkého," uvedl. 

Svíčky, které se staly spontánně symbolem protestů, dostaly také svůj hashtag - #CandlelightRevolution, v překladu "Revoluce světla svící". "Je to světlo nesouhlasu. Když někdo zemře, přinesete na hřbitov světlo. Tenhle zákon znamená smrt nezávislého soudnictví," řekl pro CNN protestující ve Vratislavi. Protesty z tohoto města vyfotil další účastník Marek Łapiński.

Do ulic Varšavy se mělo podle některých údajů vydat na 100 tisíc protestujících, tisíce lidí měly vyjít do ulic dalších 80 polských,ale i zahraničních měst. Podle protivládního Výboru na obranu demokracie (KOD) se protestů účastnilo celkem 250 tisíc lidí ve 45 městech.Polská média protesty sledovala, na sociálních sítích se objevil příspěvek Martina Mycielského, který názorně ukazuje zaplněná náměstí největších polských měst.

"Současné Polsko je snad i pro nás varováním, jak obrovské nebezpečí skýtá absolutní většina jedné strany - a to dokonce ve sněmovně, senátu i prezidentském úřadě. To, že se ta strana jmenuje "Právo a spravedlnost", je už jen hořkosladká třešnička na hnilobném dortu umírající demokracie," napsal k celé záležitosti člen předsednictva české Strany zelených Matouš Vencálek na sociální síť.

Obavy vyjádřil i prezidentský kandidát Michal Horáček na svém twitterovém účtu.

Pro přijetí kontroverzního zákona ve čtvrtek hlasovalo ve 460členném Sejmu 235 poslanců. Proti spornému normativnímu aktu se postavilo 192 zákonodárců, 23 se jich hlasování zdrželo. Zákon byl schválen v překvapivě rychlém řízení.

Reforma soudnictví podřídí dosud nezávislé soudy vládnoucím politikům. Navrhovaný zákon by také umožnil vyměnit všechny soudce nejvyššího soudu. Duda v úterý překvapivě pohrozil, že bude zákon vetovat, pokud se soudní reforma nezmění a nebude přijata jím navržená změna zákona o soudní radě.

Slovensko nabídlo Česku pomoc s ubytování lidí, organizuje sbírky

25.06.2021 11:15 Slovensko po ničivé bouři, která zasáhla ve čtvrtek Moravu, nabídlo Česku pomoc s ubytováním lidí.…

Naprostá zkáza, komentuje světový tisk řádění tornáda. Některá média dění…

25.06.2021 11:00 Jako ve válce popisuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) škody po čtvrtečním řádění…

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Související:

Právě se děje