Češky zažily zemětřesení na Kosu: Děsivá noc, panika, všichni jsou z toho v šoku

Atény - Studentka Barbora Hudečková (19) popsala ničivé zemětřesení, které v noci na dnešek zasáhlo řecký ostrov Kos. Turisté v letovisku Kardamena podle ní přibližně hodinu strávili pod širým nebem. Pro další Češku - Janu Švejnohovou - byla dnešní noc "děsivá".

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Zemětřesení o síle 6,7 stupně zasáhlo v noci na dnešek Kos i nedaleké turecké pobřeží. Centrum mělo v hloubce deseti kilometrů a ve vzdálenosti asi 11 kilometrů od nejblíže obydleného města. Na Kosu si vyžádalo dva životy - tureckého a švédského občana - a více než 120 zraněných, z nichž 13 vážných případů bylo letecky přepraveny k ošetření na Krétu, do Atén či na Rhodos. Jsou mezi nimi nejen Řekové, ale také Turek, Albánec či Nor.

Na televizních záběrech a fotografiích hlavního města ostrova jsou vidět popraskané zdi, některé sesunuté na kavárenské stolky v centru. Nic tak dramatického Hudečková v místě vzdáleném asi 30 kilometrů nezažila.

https

zdroj: YouTube

Byli jsme ubytovaní ve třetím patře a tak jsem cítila pohyb postele a v koupelně nám popadaly věci. Co ale vím, tak lidé ubytovaní v přízemí toto necítili," sdělila ČTK studentka, která je na Kosu s rodiči.

Na twitteru v noci s pobavením konstatovala, že z pokoje si automaticky i hluboko po půlnoci vzala kromě pasu a mobilního telefonu také sluneční brýle. "Je mi strašně líto personálu tady. Snaží se, jakože je všechno ok, ale je prostě vidět, že jsou z toho všichni v šoku," napsala také. Evakuováni za příznivého, byť větrného počasí byli po 01:30 SELČ podle české turistky všichni obyvatelé jejího hotelu s přibližně 250 pokoji.

"Nikdy jsem nezažila zemětřesení a ještě o takové intenzitě. Myslím, že na tohle nikdy nezapomenu, protože člověk zjistí, jak rychle se něco může zbortit," uvedla Švějnohová. Od úterý je tato studentka s rodiči a bratrem ubytována v hotelu v oblasti Lambi, pouhé dva kilometry severně od centra metropole ostrova.

Otřesy a hluk, který zemětřesení okolo 00:30 SELČ způsobilo, pokládala nejprve za projíždějící nákladní automobil. "Rychle jsem byla vyvedena z omylu a probudila bratra," pokračovala Švejnohová. Společně nejprve hledali útočiště v dveřním rámu, neboť z četby věděli, že tam by mělo být bezpečněji.

"Mohli jsme vidět, jak se například vylil bazén a popadaly nějaké sochy. Moc informací jsme neměli, jenom jsme měli zůstat venku a nechodit vůbec do budov," popsala situaci. "Mysleli jsme si, že za chvilku bude konec, ale zemětřesení se v různých intenzitách vracelo," uvedla Švejnohová. Proto bylo podle ní náročné usnout. "V tu chvíli člověk vnímal jakékoliv otřesy i posun židlí. Dalo by se říct, že tu chvilkově vládla i panika," připustila.

Lídři zemí EU vyzývali v emotivní debatě Orbána ke zrušení sporného zákona

25.06.2021 13:53 Maďarský zákon zakazující mimo jiné osvětu o sexuálních menšinách na školách vyvolal ve čtvrtek…

Situace byla nepřehledná, viděl jsem zdrcující scény, popisuje zásah na…

25.06.2021 13:25 Aktualizováno Rakouskému záchranáři, který zasahoval v noci na dnešek v tornádem zpustošené obci Hrušky, se…

Rakouský prezident Van der Bellen vyjádřil soustrast s oběťmi tornáda na…

25.06.2021 12:25 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes vyjádřil soustrast s českými oběťmi tornáda, které…

Slovensko nabídlo Česku pomoc s ubytování lidí, organizuje sbírky

25.06.2021 11:15 Slovensko po ničivé bouři, která zasáhla ve čtvrtek Moravu, nabídlo Česku pomoc s ubytováním lidí.…

Naprostá zkáza, komentuje světový tisk řádění tornáda. Některá média dění…

25.06.2021 11:00 Jako ve válce popisuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) škody po čtvrtečním řádění…

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

Související:

Právě se děje