Německo znovu přehodnotí všechny zbrojní projekty s Tureckem

Berlín/Istanbul - Vztahy mezi Berlínem a Ankarou jsou od loňského nezdařeného puče v Turecku špatné a krize se dál prohlubuje. Německo se nyní rozhodlo znovu přehodnotit všechny zbrojní projekty s Tureckem.

Berlín, ilustrační foto

"Prověřujeme všechny žádosti (o zbrojní obchody)," uvedla mluvčí německého ministerstva hospodářství. Bulvární deník Bild, který často získává exkluzivní informace, již ve čtvrtek napsal, že Berlín se rozhodl pozastavit všechny zbrojařské obchody s Ankarou.

Německý bezpečnostní zdroj citovaný Reuters tvrdí, že Turecko německým úřadům poskytlo seznam více než 680 německých firem, které podezírá z podpory terorismu, což je desetinásobek počtu, o němž ve středu informoval týdeník Die Zeit. List napsal, že na údajném seznamu bylo 68 firem včetně velkých koncernů jako jsou Daimler a BASF.

Turecký vicepremiér Mehmet Şimşek však na twitteru napsal, že informace je "naprosto falešná" a Erdogan ujistil, že turecké úřady žádnou německou firmu kvůli podpoře terorismu nevyšetřují.

Turecký prezident Erdogan dnes prohlásil, že Německo by se mělo "vzpamatovat". V projevu v Istanbulu mimo jiné prohlásil, že výzva německého ministerstva zahraničí německým občanům cestujícím do Turecka, aby dbali zvýšené obezřetnosti, je neopodstatněná a podlá. Německo by podle něj naopak mělo hnát k odpovědnosti "teroristy", jimž prý poskytuje útočiště.

Erdogan rovněž odsoudil čtvrteční hrozbu Berlína německým firmám podnikajícím v Turecku, že by se mohly ocitnout na černých listinách a být označeny za podporovatele terorismu.

Erdogan řekl, že zástupci tureckých zpravodajských služeb a ministerstva vnitra mu potvrdili, že žádná německá firma není vyšetřována. "Důrazně odsuzuji prohlášení, která mají za cíl odrazovat firmy, které investují v naší zemi," řekl Erdogan. "Chci upozornit naše německé přátele a svět, že nejste dost mocní na to, abyste Turecko očerňovali. Nejste dost mocní, abyste nás vystrašili," prohlásil Erdogan.

Aktuální napětí v německo-tureckých vztazích vyvolalo úterní zadržení šesti bojovníků za lidská práva včetně Němce, Švéda a ředitelky organizace Amnesty International v Turecku Idil Eserové. Turecko je viní z podpory terorismu. Podle serveru Spiegel Online zadržely turecké úřady od loňského zmařeného převratu v Turecku 22 německých občanů včetně německo-tureckého dopisovatele deníku Die Welt Denize Yücela, jehož Ankara drží ve vyšetřovací vazbě od února.

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

Související:

Právě se děje