Nové volby či reforma EU. Jak se Británie vyhne Brexitu?

Londýn - Britové dali Evropě košem a jejich krok se zdá být stejně nezvratný, jako byl v den referenda. Odpůrci Brexitu jsou přesto velmi slyšet a nově zvolený šéf britských liberálních demokratů prohlásil, že začíná myslet, že už na odchod snad ani nedojde. Jak by se něco takového mohlo stát?

Brexit

1. Změní se názor veřejnosti

Názor už rozhodně není stejný jako v den, kdy Britové o svém osudu rozhodly. Nejnovější průzkumy hovoří o 54% obyvatel hlasujících "zůstat". Změny v řádech jednotek procent však zatím nejsou dostatečné na to, aby měly šanci pohnout s politiky. 

Pokud se však názor veřejnosti bude pomalu ale jistě hýbat proti odchodu, vládní straně dojde, že protlačit Brexit proti vůli většiny svých obyvatel nedokáže a nakonec zůstane vše při starém.

2. Článek 50 se deaktivuje

Evropská komise trvá na tom, že výstupní článek 50 není možné jen tak vypnout v momentě, kdy je aktivován. S tím však nesouhlasí diplomat John Kerr, který jej pomáhal psát.

Ten tvrdí, že při tvorbě článku chtěl přidat možnost za jakých podmínek by bylo možné si odchod rozmyslet, ale bylo mu řečeno, že pokud v článku není výslovně napsáno, že je rozhodnutí nezvratné (což tam není), nemusí problém řešit, protože je automaticky možné ho zvrátit.

3. Další volby a referendum

Britská premiérka Theresa May vyvolala předčasné volby ve snaze získat větší počet křesel a silný mandát pro vyjednávání opuštění. Selhala a přišla o většinu. Pokud by došlo na další volby a byla by vytvořena i nová vláda, je téměř jisté, že by Evropská unie povolila prodloužení výstupní lhůty. Mezi tím by mohlo proběhnout nové referendum a vrátili bychom se zpátky na začátek.

4. Reforma EU

Bývalý premiér Tony Blair se nedávno nechal slyšet, že Spojené království by mělo zůstat v reformované Evropské unii. Britové vždycky stáli proti snaze o větší integraci a závislosti na ostatních zemích Evropy. Proti tomu se ostatně ozývají i některé další státy. Pokud by došlo skutečně k uvolňujícím reformám, je celkem pravděpodobné, že Británii by se spíše vyplatilo zůstat.

5. Labouristi se postaví tvrdě proti

Konzervativní strana je spíše pro Brexit. Druhou stranou mince britské politiky jsou labouristé, kteří zase spíše stojí na straně "zůstat". Jenže své pozice nevyjádřili zrovna tvrdě.
Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn však nikdy pořádně neřekl, že je Brexit špatně a je známý tím, že sám nemá EU zrovna v lásce. Pokud se však jeho voličská základna (vycházející hodně z odborů) vyjádří s obavami ohledně dopadů Brexitu, možná ji i poslechne a svou stranu nasměruje tvrdě proti. Volby sice nevyhrála, ale vliv má.

6. Liberální demokraté získají moc

Liberálně demokratická strana doufala už v posledních volbách, že svým slibem nového referenda získá dostatek hlasů, aby měla nějaký vliv. To se nestalo a získala v parlamentu pouhých 12 křesel. S nově zvoleným vedením však věří v úspěch do budoucna. A ten by znamenal absolutní změnu politiky vzhledem k odchodu z EU.

7. Vnitřní války konzervativců

Jeden ze současných ministrů anonymně pro Telegraph prohlásil, že současný ministr financí Philip Hammon dělá co může, aby Brexit zpomalil a jeho podporovatele považuje za piráty, co si z něj udělali své rukojmí. Vnitřní neshody a půtky by se mohly táhnout velmi dlouho. 

8. Vrátit se později

Británie by mohla opustit EU a ihned poté zažádat o přijetí. Problém je za jakou cenu. Spojené království si do dnešního dne užívá poměrně speciální pozici, plnou výjimek a pravidel budovaných po desetiletí. Jistě by se nechtělo spokojit jen s rolí řadového člena Unie a z EU už teď zní, že pokud se Británie bude chtít vrátit, rozhodně nemá čekat nějaké úlevy. Vyjednávání by tak byla velmi tvrdá a trvala by mnoho let. 

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje