Rusko se snaží už roky ovlivňovat Česko, píše německý deník

V České republice již roky úspěšně funguje několik proruských webů, které se snaží poštvat nás proti Evropské unii. Tvrdí to německá variace online deníku Huffington Post.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

O mediální propagandě proruských webů píše významný Německý deník. Podle něj existuje v ČR zhruba 40 propagandistických webů, které šíří falešné informace, co poštvávají veřejnost proti Evropě a chválí Rusko .Huffington post informuje, že čtenost takových portálů dosahuje zhruba 10% nejsledovanější české internetové stránky Seznamu. 

„Evropská unie je jedním z nejdůležitějších témat proruských médií,“ komentovala česká politoložka Petra Vejvodová z Masarykovy univerzity v Brně. Ta společně se svým kolegou Milošem Gregorem tato média důkladně studovala a konstatovali, že „využívají manipulační techniky" a „vzbuzují nedůvěru v politické instituce a demokratický systém.“

„Česká republika je v první linii desinformační kampaně Kremlu,“ varoval šéf pražského think tanku Evropské Hodnoty Jakub Janda. Ten vede projekt Kremlin Watch (kremelská hlídka), který s problémem bojuje. Janda tvrdí, že proruská média to u nás mají snadné proto, že mohou stavět na silných spojencích, jako je například prezident Miloš Zeman. 

„Dlouhodobým cílem Moskvy je ukončit české členství v Evropské unii, což by jí velmi ublížilo,“ je přesvědčený Janda. Německý článek dále odkazuje na klíčovou roli Martina Nejedlého, který v roce 2012 vedl Zemanovu kampaň a údajně má silné vazby na Rusko. Také upozorňuje na paramilitární organizace jako jsou "Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO". Ty podle webu mají také vliv na destabilizaci pozice České republiky v EU. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama