Jsem lepší než Merkelová, jel přesvědčit Macrona kandidát Schulz

Paříž - Někdejší předseda Evropského parlamentu Martin Schulz hledá spojence do bitvy s Angelou Merkelovou. V německých volbách se totiž brzy rozhodne, kdo se stane kancléřem ekonomicky nejsilnější evropské země. Sociální demokrat Schulz si přijel otestovat podporu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Podzimní volby v Německu budou ve znamení boje Martina Schulze (SPD) a současné kancléřky Angely Merkelové (CDU). Schulz chce pro vítězství udělat maximum, teď si zajel do Paříže, aby tamní hlavě státu Emmanuelu Macronovi popsal, proč je lepším kandidátem než Merkelová. O jeho snahách píše server Politico. 

Schulz v Paříži volal po "novém politickém směřování, po impulzu do budoucnosti". "Německo a Francie - ne každý sám, ale samozřejmě jako partneři - by měli být tím impulzem," řekl Schulz na půdě jedné z pařížských vysokých škol. 

"A tímto oslovuji přímo francouzského prezidenta. Po francouzských prezidentských volbách a před volbami do německého Bundestagu na podzim je zde velké časové okno, a to je třeba využít," dodal a nabídl podporu řadě reforem, které by měly měnit fungování Evropské unie a které prosazuje právě Macron. 

Podobný "výlet" si udělal Emmanuel Macron ještě jako kandidát na prezidenta v březnu do Berlína. Macron se také účastnil panelové diskuze na jedné z berlínských univerzit, účastnil se také rozhovoru s kancléřkou. I Schulz mluvil s Macronem za zavřenými dveřmi. Schůzka v Elysejském paláci měla trvat asi hodinu a půl. Macron v Německu tehdy sliboval fiskální disciplínu Francie, Schulz nyní slibuje více veřejných výdajů Německa, které půjdou i do ostatních zemí Evropy. 

"Naléhavě je potřeba více investovat do Evropy. TO znamená že i Německo musí víc investovat," uvedl Schulz. "Pokud bude Německo investovat více, může to vést k většímu růstu a k prosperitě Evropy," dodal s tím, že důsledkem může být i snížení hospodářské nerovnosti mezi jednotlivými zeměmi eurozóny. 

Přeci jen zde ale existuje jeden rozdíl. Macrona podporovala německá politická scéna téměř jednotně, protože proti němu stála radikálně-levicová kandidáta Marine Le Penová. Prezident Macron si ale může dovolit vyčkávat, komu vyjádří svou konečnou podporu. 

Schulz se zatím zdá být poraženým. Jeho sociální demokraté na křesťanské demokraty Merkelové ztrácejí 14 procentních bodů. 

Schulz se snaží prezentovat jako "přesvědčený Evropan", který prosadí důležité unijní reformy. Některé reformy se prý Německu nepodařily prosadit proto, že na financích sedí ministr Wolfgang Schäuble, kterého podporuje Merkelová. Oba dva prý podle Schulze zbržďují přijímání reforem Ministr financí podle jeho slov zablokoval tvorbu bankovní unie, kterou Evropa "zoufale" potřebuje. 

Schulz se snažil Francouze přesvědčit, že Merkelová žádnou vizi Evropské unie a Evropy nemá. Tu měl jako kandidát Macron a zdá se, že ji převzal právě Schulz poté, co zdůrazňoval zejména domácí témata. Podle zdrojů serveru Politico se původně nepočítalo s tím, že by Schulz ve své kampani objížděl i zahraniční země. Donutil ho prý obraz kancléřky Merkelové jakožto stabilního kamene politiky a současného turbulentního světa, zároveň také průzkumy veřejného mínění, které mu moc šancí nedávají. 

Schulzovou prioritou má být vytvoření "silnější ekonomické a monetární unie" do roku 2019, které půjde ruku v ruce se zakončením vyjednávání o britském odchodu z Unie. Nezbytná je podle něho reforma eurozóny, což je klíčové téma jak pro Německo, tak pro Francii. Výsledkem by měl být společný ministr financí eurozóny a její společný rozpočet. Hlavním úkolem ministra financí by pak měl být boj s daňovými úniky. 

Schulz naplnil univerzitní aulu ve škole Sciences Po k prasknutí, kromě němčiny mluvil také francouzsky. Jeden student se Schulze zeptal, zda pro něj není kandidatura na kancléře jakýmsi kariérním sestupem, když předtím vedl evropskou instituci. "V Berlíně jim řeknu, že studenti v Paříži vidí moji kandidaturu na kancléře jako degradaci," zavtipkoval v odpovědi. "To bude pro Angelu Merkelovou vtipná novinka," dodal. Pak zvážněl a řekl, že pokud Německo nepřevezme iniciativu k akci, pak už to neudělá nikdo.

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Související:

Právě se děje