Stovka dětských uprchlíků padla do rukou pašeráků ve francouzském Calais

Londýn - Nejméně 104 dětských uprchlíků bez doprovodu, kteří byli ve francouzském přístavním městě Calais, se pohřešuje. Uprchlíci se měli stát obětí vykořisťování ze strany převaděčů, kteří je nelegálně dopravili do Velké Británie.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Britský Independent zveřejnil šokující čísla. Do Velké Británie bylo nelegálně propašováno přes sto dětských uprchlíků z francouzského přístavního města Calais. Děti kolem třinácti let se měly stát obětí vyděračské sítě místních převaděčů.

Šlo o dětské uprchlíky, kteří neměli žádný dospělý doprovod. Nelegální cestou se měli dostat z francouzského Calais na britské ostrovy. Podle údajů britských úřadů jen za uplynulý rok do Británie přicestovalo na 167 dětských uprchlíků na černo. Z toho se jich momentálně 104 pohřešuje. 

Charity a dobrovolníci už v minulosti varovali, že tito nezletilí uprchlíci mohou být lehkou obětí nejen pro gangy pašeráků, ale také snadným terčem sexuálního vykořisťování případně obchodování s lidmi. Podle některých informací je výše poplatku, za kterou převaděč dítě doveze do Británie, na částce zhruba 9 tisíc liber. 

Britský ministr pro imigraci čelí několik týdnů silné kritice zejména ze strany skotské a welšské vlády za "nedostatek plánování" a za chabé poskytování legální cesty těmto dětským uprchlíkům do země. Vystavuje je tak prý většímu riziku jevu obchodování s lidmi. 

Deník popisuje případ, kdy se malý chlapec dostal do Británie nelegální cestou. Nakonec se zjistilo, že přijel za svým "strýcem". Úřady ale později zjistily, že chlapec nežije se svým strýcem, ale se skupinkou "nebezpečných" dospělých. Chlapec byl "rodině" okamžitě odebrán. 

Jiné dítě prozradilo jedné z charit v přístavním Calais, že ho nějaký muž přesvědčoval, že ho dostane na britské ostrovy. Chtěl za to jen "nějakou práci". Jiný jedenáctiletý chlapec se podle některých zdrojů stal drogově závislým na heroinu. Než se dostal do Británie, "starala" se o něj skupinka mužů v severní Francii. 

Data získal britský deník od Nezávislé uprchlické služby pro mládež (RYS), která sídlí v Calais. Charita dokumentuje jednotlivé příběhy dětských uprchlíků a jejich snahu dostat se do Velké Británie. Poskytuje také data pro organizace, které se zabývají problematikou obchodování s lidmi. Ve skutečnosti však mohou být čísla mnohem vyšší, odhadují se na několik stovek takto zmizelých dětí.

Pokud britské úřady zaznamenají příchod osamoceného dítěte na své území, podle tamního se musí dostat ke složkám, které se zabývají imigrací. Takové místní autority pak nesou odpovědnost za jejich blaho a sociální péči. Děti, které ale "zmizí" se tak vyhnou tomuto systému, nikdo o nich pak nic neví. 

"Mladí lidé jsou čím dál víc nabádání, aby překročili hranice, jsou jim nabízeny různé cesty a "práce", jak toho dosáhnout. Jedno dítě mi nedávno řeklo, že pokud pro něj splní jisté práce, může se dostat do Británie," uvedl pro Independent pracovník RYS Michael McHugh, který se stará o bezpečnost takových dětí. Dodal, že číslo 104 je jen pomyslná špička ledovce. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje