Chystá se útok na polskou demokracii a Trump mlčí?

Američtí prezidenti v minulosti užívali svůj úřad k tažení za lidská práva a demokracii, připomíná vojenský historik a analytik Max Boot. V komentáři pro server Commentary Magazine konstatuje, že díky podpoře bezprecedentní vlny demokratizace, která zasáhla svět po roce 1945, měly jejich slova a činy reálný dopad, což nyní ale neplatí v případě Donalda Trumpa.

Donald Trump a Andrzej Duda

Kroky odporující americkým hodnotám

"Ba co víc; (Trump) oceňuje diktátory. Jeho slova mají také dopad a ten není dobrý," nebere si servítky Boot. Poukazuje, že poté, co šéf Bílého domu chválil válku proti drogám, kterou vede za pomoci čet zabíjejících tisíce lidí jeho filipínský protějšek Rodrigo Duterte, prezident se odhodlal vyhlásit výjimečný stav na ostrově Mindanao.

Poté, co Trump navštívil Saudskou Arábii a pochválil tamní vládce, ti se odhodlali ke kontraproduktivnímu blokádě Kataru, která štěpí protiíránskou koalici na Blízkém východě, kritizuje analytik. Jako další příklad uvádí Trumpovu návštěvu Varšavy z 6. července a jeho vychvalování vládnoucí strany Právo a spravedlnost, která se následně rozhodla protlačit parlamentem zákon fakticky likvidující nezávislost polské justice, poslední velké instituce stojící v cestě jejím mocenským nárokům.    

"Teď je zcela možné argumentovat, že v každém z těchto případů místní představitelé jednali z vlastního popudu a že slova Trumpa nebyla rozhodující," připouští expert. Zdůrazňuje však, že americký prezident má neobyčejný vliv na své spojence, což platí především o Saudské Arábii a Polsku, jejichž samotná existence závisí na americké ochraně. Silné odsouzení od Trumpa možná nesvede tamní vládce od cesty, kterou si zvolili, ale slova podpory je nepochybně podněcují, aby podnikali kroky odporující americkým hodnotám, soudí Boot.

To podle historika platí především o Polsku, které bylo dlouhou dobu zářnou hvězdou postkomunistického světa. Nyní tato hvězda pohasíná, její váha se snižuje kvůli populistické straně Právo a spravedlnost, která zjevně hodlá nastolit quasi-autoritářskou kontrolu nad nepoddajnou demokracií, tvrdí odborník. Připomíná, že členové strany nedávno protlačili parlamentem bez jakýchkoliv produktivních slyšení zákon umožňující odvolat všechny soudce nejvyššího soudu v zemi a nahradit je osobami vybranými ministrem spravedlnosti, který je sám členem Práva a spravedlnosti.    

Polský prezident Andrzej Duda sice pod tlakem veřejných protestů a EU zákon o nejvyšším soudu neočekávaně vetoval, ale podepsal další legislativu posilující politickou kontrolu nižších soudů, varuje Boot. Pokládá otázku, zda se Právo a spravedlnost nyní pokusí znovu zpolitizovat justici v rámci svého širšího útoku proti polské demokracii.

Kaczynski připomíná Trumpa   

Právo a spravedlnost již převzala kontrolu nad státními médii a změnila je z polské BBC na polskou RT, přičemž nyní politické odpůrce vlády nálepkují jako "zrádce polského národa", uvádí historik. Odkazuje na slova lídra Práva a spravedlnosti, Jaroslawa Kaczynského, který obvinil opozici z plánování smrti jeho dvojčete Lecha, který zahynul v roce 2010 při havárii letounu v Rusku. "Vy jste ho zavraždili, vy darebáci!" cituje Boot Kaczynského útok na opozici při parlamentní debatě o novém zákonu.

Neexistuje přitom žádný důkaz, který by tak závažné obvinění podložil a havárie letadla byla téměř jistě nehodou, zdůrazňuje analytik. Připomíná, že i polské šetření přičetlo katastrofu kombinaci faktorů zahrnující špatné počasí a chybu pilota, který nebyl dostatečně vycvičen pro letadlo Tu-154, s nímž letěl. Vyšetřování sice poukázalo na nesprávné a zmatečné přistávací instrukce podávané ruskými leteckými dispečery, avšak ty se ani zdaleka neblížily záměrnému jednání, píše Boot. Dodává, že svým pohrdáním politickou opozicí a médii a přijímáním konspiračních teorií Kaczynsky připomíná Trumpa, ale na rozdíl od něj operuje v mnohem křehčím politickém systému, který nechrání stovkami let prověřená ústava.   

Během svého velkého projevu ve Varšavě Trump hájil západní civilizaci, nicméně ani jediným slovem nepokáral své hostitele z Práva a spravedlnosti za jejich snahy podkopávat polskou demokracii, deklaruje historik. Oceňuje, že proti těmto mocenským nárokům vystupuje alespoň americké ministerstvo zahraničí.

"Polská vláda pokračuje v prosazování legislativy, která má zjevně podkopat nezávislost justice a oslabit vládu práva v Polsku. Nabádáme všechny strany, aby zajistily, že jakákoliv justiční reforma nenaruší ústavu či mezinárodní právní závazky Polska a respektování principu nezávislosti justice a oddělenost mocí," cituje Boot stanovisko amerického zahraničního resortu. Jsou to podle něj pěkná slova, ale nemají přílišnou váhu, jelikož celý svět ví, že ministerstvo zahraničí nemluví za prezidenta USA a zatímco Trump tweetuje o změti jiných témat, o sabotování polské demokracie podezřele mlčí.

Navzdory vetu zákona o nejvyšším soudu zůstává budoucnost polských institucí zcela otevřená, obává se analytik. Soudí však, že zatím není pozdě na to, aby americký prezident promluvil o principech západní civilizace, které hájil ve Varšavě, kde prohlásil: "Ceníme si vlády práva a chráníme právo na svobodu slova a projevu."   

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty

19.06.2021 11:44 Několik set policistů v noci na dnešek rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Související:

Právě se děje