Prezident Duda podepsal třetí ze zákonů polské soudní reformy

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda dnes podepsal zbývající z trojice zákonů, které jsou součástí reformy justice, kritizované Evropskou unií i domácí opozicí. Už v pondělí Duda oznámil, že dvě další právní normy bude vetovat.

Polský prezident Andrzej Duda

Dnes potvrzený zákon měnící fungování obecných soudů v zemi dává podle webovýchstránek prezidentského úřadu ministru spravedlnosti právo jmenovat a odvolávat předsedy a místopředsedy soudů, u předsedů soudů po konzultaci s národní soudcovskou radou.

Podle kritiků je takový postup neústavní. V Polsku je navíc ministr spravedlnosti, kterým je v současnosti Zbigniew Ziobro, zároveň generálním prokurátorem.

Duda zákon podepsal přesto, že jej v pondělí večer řada Poláků na demonstracích žádala, aby svým vetem zablokoval i tuto právní normu, uvedla dnes agentura AP. Evropská komise se stavem vlády práva v Polsku bude zabývat ve středu.

Duda v pondělí oznámil, že se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu a o soudcovské radě. Uvedl, že polská justice potřebuje nápravu. Změny je ale podle něj nutné dělat tak, aby nenastal rozkol ve společnosti a aby se lidé nebáli svého státu. Oba zákony je podle něj nutné upravit, aby se staly přijatelnými, nové verze prý čeká do dvou měsíců.

PiS by se mohla pokusit prezidentovo veto přehlasovat kvalifikovanou třípětinovou většinou, přičemž na dané schůzi musí být přítomna nadpoloviční většina zákonodárců.

Sama PiS sice třípětinovou většinou v Sejmu, dolní komoře parlamentu, nedisponuje, ale už zazněly obavy, že by se případně mohla pokusit zaskočit přinejmenším část opozice svoláním mimořádné schůze Sejmu na poslední chvíli - a využít nepřítomnosti části opozičních poslanců.

Takový scénář ale zástupci PiS popírají. "Vážení, do 13. září se žádné zasedání neplánuje," ohlásil maršálek Sejmu Marek Kuchciński, který poslal zákonodárce na prázdniny. I šéf poslaneckého klubu PiS Ryszard Terlecki popřel zvěsti o chystaném svolání mimořádné schůze Sejmu. 

Ještě v pondělí podle časopisu Newsweek emisaři předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského - šéfka vlády a předsedové obou komor parlamentu - přemlouvali prezidenta, aby se neuchyloval k vetu a aby sporné zákony podepsal. Jednání prý bylo nepříjemné a nervózní: "Jarek (Kaczyński) ti dává hodinu na změnu rozhodnutí," tvrdil podle časopisu Kuchciński. Ale Duda neustoupil, a tak se nejen Newsweek ptá, zda jde o vypovězení války mezi prezidentským palácem a PiS?

"Žádná válka nevypukla," ujišťoval dnes novináře Terlecki, i když dodal slova lítosti, že prezident podlehl "nátlaku ulice" - jakkoli pouliční protesty a demonstrace podle Terleckého svědčí o tom, že demokracie v Polsku skvěle funguje.

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Související:

Právě se děje