Reforma OBSE? Bezpečnostní hrozby se mohou vymknout kontrole, říká nový šéf

Vídeň - Nový generální tajemník OBSE Thomas Greminger chce reformu, aby tato organizace mohlo lépe čelit aktuálním bezpečnostním hrozbám. Za klíčové považuje to, aby Spojené státy pochopily a uznaly potenciál OBSE, který je daleko větší než jen v podpoře lidských práv.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Existuje riziko, že se možné bezpečnostní hrozby vymknou kontrole, neboť nynější politické nástroje již neodpovídají současným bezpečnostním výzvám," řekl Greminger. Chce také, aby mise OBSE měly mezi 57 členy větší podporu.

Generální tajemník by rád učinil pokrok v řešení konfliktu na východě Ukrajiny a jako další aktuální problém vidí v napětí mezi NATO a Moskvou kvůli přítomnosti aliančních vojáků v pobaltských republikách a rozsáhlými vojenskými manévry ruské armády.

Greminger, který byl dlouholetým švýcarským velvyslancem při OBSE, považuje své zvolení za ocenění švýcarské zahraniční politiky. Alpská konfederace na mezinárodní scéně tradičně vystupuje jako neutrální stát a často je prostředníkem pro řešení regionálních i světových sporů.

O úřad generálního tajemníka OBSE se letos neúspěšně ucházela také Česká republika, která jako kandidáta navrhla zvláštního zmocněnce pro OBSE při ministerstvu zahraničí Štefana Füleho. 

OBSE sdružuje především evropské země, ale také asijské a severoamerické státy včetně Ruska a USA. Vznikla jako nástupce Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě fungující od 70. let minulého století. Snaží se přispívat k prevenci ozbrojených konfliktů a podporuje demokratické vládnutí. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko prodloužilo nouzový stav až do 21. června

03.06.2020 20:45 Španělská poslanecká sněmovna dnes pošesté a zřejmě naposled prodloužila nouzový stav vyhlášený…

Francie hlásí dalších 81 úmrtí s koronavirem, je to méně než v úterý

03.06.2020 20:41 Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 81 lidí. Jedná se o pokles ve…

Německo nepřímo odmítlo Trumpův návrh na změnu formátu G7

03.06.2020 19:15 Aktualizováno Německý ministr zahraničí Heiko Mass si není jist, zda je vhodná doba na změnu formátu skupiny zemí…

Itálie opět hlásí méně než 100 úmrtí s koronavirem za den

03.06.2020 18:46 Itálie dnes čtvrtým dnem v řadě ohlásila méně než 100 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. Té…

Související:

Právě se děje

Další zprávy