Schulz riskuje s uprchlíky. Pomůže mu to porazit Merkelovou?

Berlín – Protivník Angely Merkelové v blížících se volbách Martin Schulz riskuje, aby navýšil svoje šance. A využívá k tomu migranty. Je to ovšem dobrý nápad?

Martin Schulz

Schulz hodlá ve čtvrtek zamířit do Itálie, kde se chce prezentovat jako člověk, který má v plánu vypořádat se s rostoucím množstvím migrantů, kteří opět míří do Evropy. Nedávno o této problematice mluvil a alarmoval lidi. Je náhoda, že to dělá dva měsíce před volbami?

„V roce 2015 dorazilo do Německa přes milion uprchlíků. A nikdo je nekontroloval,“ řekl Schulz pro Bild am Sonntag. Ve skutečnosti do Německa přišlo přibližně 890 000 žadatelů o azyl. Schulz si také rýpnul do Merkelové a jejího nabídnutí bezpečného průchodu těm, kteří byli zaseknutí v Maďarsku, s tím, že se situace bude opakovat.

Schulz se tím snaží voličům připomenout, že právě Merkelová pracovala s problematikou uprchlíků, což jí ze začátku hodně ubralo na popularitě. Kancléřka se však mezitím z tohoto problému dostala a v předvolebních výzkumech má dvojciferný náskok nad Schulzem a jeho SPD.

Protože je Merkelová tak populární, Schulz se rozhodl, že ji potřebují vyprovokovat k něčemu jinému, než je její současný poklidný přístup ke kampani. Jejich nová strategie se má soustředit na útok proti současné kancléřce a podle serveru Politico je hlavní zpráva počínání jasná – Na rozdíl od Merkelové se Schulz věnuje důležitým problémům ještě před tím, než se stanou akutními.

Merkelová doteď měla největší úspěch se slibem „zabezpečení a prosperity pro všechny“, aniž by poskytovala detaily, co to obnáší a jak toho chce dosáhnout. SPD se chce zaměřit na to, aby voličům nabídli konkrétní sliby.

Proto přišli s novými koncepty penzijního systému a daňových reforem. Minulý týden strana prezentovala svůj plán na vyřešení uprchlické krize. Velkou radost tím však nikomu neudělala. Nejenže Schulz a jeho strana užívali nepravdivá čísla, jejich plány se silně podobaly těm, které Merkelová už dva roky navrhuje.

Podle Hubertuse Heila, generálního tajemníka SPD, se strana nesnaží tuto problematiku vytahovat jen proto, aby poukázala na chyby Merkelové a distancovala se od ní. Prý je třeba problémy řešit a neignorovat, že se dějí. Čímž se vrátil ke strategii, že Merkelová věci neřeší včas, zatímco Schulz ano.

Ne všichni z tohoto Schulzova chování mají radost. Dokonce ani jeho kolegové z SPD. Mnozí z nich si totiž myslí, že toto neublíží Merkelové, ale spíše podpoří pravicovou stranu AfD. Schulz tedy brzy zjistí, jestli se mu toto riziko vyplatí.

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 16:13 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 14:30 Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

Související:

Právě se děje