Dění v Libyi je věcí národní bezpečnosti Egypta i EU, míní Mogherinová

Brusel - Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová dnes v Bruselu jednala s egyptským ministrem zahraničí Samím Šukrím. Mimo jiné uvedla, že neklidná situace v Libyi je otázkou národní bezpečnosti jak pro Egypt, tak pro Evropskou unii.

Sídlo EU
doporučujeme

Vlastně sdílíme stejného souseda, v této chvíli velmi komplikovaného," poznamenala Mogheriniová. Debata s egyptským ministrem dnes podle ní byla velmi otevřená a přišla v pravou chvíli.

Šéfka unijní diplomacie zdůraznila význam překonání politických rozporů libyjských frakcí. Ocenila, že se dnes nedaleko Paříže schází na pozvání prezidenta Emmanuela Macrona premiér tripoliské vlády podporované OSN Faíz Sarrádž a generál Libyjské národní armády Chalífa Haftar, který zatím Sarrádžův kabinet uznávat odmítá. Podle diplomatky by mělo setkání přispět k porozumění mezi Libyjci samotnými.

Mogherinová také připomněla desetitisíce migrantů na egyptském území a fakt, že Káhira dokáže účinně blokovat jejich snahy dostat se přes moře do Evropy, tedy něco, co Libyjci ani s rostoucí evropskou pomocí nejsou schopni zajistit.

Egyptský ministr Šukrí následně poznamenal, že migrantů v Egyptě je ve skutečnosti čtyři nebo pět milionů, často ale do značné míry bezproblémově integrovaných do společnosti.

Egypt podle ministra uprchlíkům pomáhá z humanitárních důvodů, ale i ve snaze chránit svou bezpečnost, bezpečnost Evropy i životy těch, kteří se vydali na milost gangům převaděčů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama