Záchranáři u libyjských břehů zachytili člun se 167 migranty, 13 jich už bylo mrtvých

Řím/Tripolis – U libyjských břehů dnes bylo zachyceno plavilo. Záchranáři ze španělské organizace Proactiva Open Arms na něm objevili 167 běženců, 13 z nich už bylo mrtvých.

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

„Narazili jsme na nafukovací člun unášený proudem. Na palubě bylo 167, 11 bylo mrtvých, včetně několika těhotných žen a matek s dětmi," uvedla na twitteru Proactiva Open Arms, načež později upravila počet mrtvých na 13.

Loď skupiny Save The Children dále ve stejné oblasti zachránila na 70 osob plavících se na malém člunu, napsala agentura AFP.

Zástupci nevládních humanitárních organizací také jednali s italským ministrem vnitra Marcem Minnitim kvůli navrhovanému kodexu pro jejich činnost. Ten obsahuje desítku opatření, jako například zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s bílým masem.

Kodex již schválily evropské úřady, avšak některé nevládní organizace jeho přijetí vylučují. Minniti přitom prohlásil, že do italských přístavů nepustí lodě organizací, které dokument nepodepíší.

Itálie letos podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přijala již přes 93.500 běženců a dlouhodobě si stěžuje na nedostatečnou pomoc ostatních zemí EU.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama