Vyvržená velryba na břehu Seiny v Paříži upozorňuje na stav životního prostředí

Paříž - Instalace mrtvé velryby na břehu řeky Seiny v Paříži vzbudila pozornost. A to byl přesně cíl, kterého chtěli aktivisté dosáhnout. Mrtvou velrybou chtěli upozornit na vliv lidské činnosti na životní prostředí.

"Velryba" poblíž slavné Notre Dame
doporučujeme

"Je to tam na břehu skutečně mrtvá velryba?" museli se podivovat turisté a Pařížané v sobotu ráno při pohledu na jeden z břehů řeky Seiny. Vyvržená velryba vypadá opravdu jako skutečná. Ale nenechte se mýlit, jde totiž o umělecké dílo. 

I tak si mnoho kolemjdoucích myslelo, že by mohlo jít o skutečnou velrybu. "Forenzní vědci" si velrybu obcházeli a pečlivě studovali. Pravdou ale je, že jde o uměleckou instalaci, kterou přes noc sestavili umělecký soubor the Captain Boomer z Belgie. Gigantický výtvor měří 17 metrů a dokonce z něj lze vycítit pach mrtvé velryby.

"Umístili jsme velrybu na břeh v noci a připravili jsme i krev a pach. Ráno byla socha oplocena, aby si lidé udrželi odstup. Utvořili jsme jakýsi kruh kolem sochy, který měl poloměr asi 7 metrů," vysvětlují umělci na svých webových stránkách.  

Tento odstup dává divákům ještě větší pocit, že velryba je skutečná. Výše zmínění "forenzní vědci" byli ve skutečnosti aktivisté z umělecké skupiny, která velrybu instalovala. Vydávali se za fiktivní členy Severomořské velrybářské asociace, která neexistuje. Herci své role za plotem neodhalili. 

Projekt má za cíl zejména upozornit na vliv lidské činnosti na životní prostředí a všechny živočišné druhy, včetně velryb. Například vorvaň obrovský je zaznamenán na červené listině Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Aktivisté spatřují hlavní důvod toho, že druhů ubývá, v komerčním lovu velryb.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama