Kvůli skandálu s Čechy může padnout švédská vláda

Stockholm - Kvůli bezpečnostním pochybením, kdy čeští pracovníci technologické společnosti IBM získali přístup ke dvěma tajným policejním databázím, hrozí pád vlády ve Švédsku.

Ilustrační foto

Vůdci čtyř opozičních stran sdružených v koalici zvané Aliance dnes sdělili, že vyvolají hlasování o nedůvěře ministrům obrany Peteru Hultqvistovi, ministru vnitra Andersi Ygemanovi a ministryni infrastruktury Anně Johanssonové. "Několik ministrů zanedbalo své povinnosti. Za to musejí nést následky," řekla šéfka Strany středu Annie Lööfová.

Podle agentury Reuters by opozice mohla s hlasováním o nedůvěře uspět; sociální demokraté a Strana zelených, kteří tvoří menšinovou vládu, mají v 349členném parlamentu jen 138 poslanců. Aliance má celkem 140 zákonodárců a dalších 47 poslanců mají nacionalističtí Švédští demokraté, kteří již uvedli, že iniciativu Aliance podpoří.

Skandál je z roku 2015, na veřejnost se ale dostal až teď. V úterý ministři vypovídali před parlamentními výbory, kde především vysvětlovali, kdy se o bezpečnostním pochybení švédské dopravní správy Transportstyrelsen dozvěděli a proč informace nebyly zveřejněny dřív.

Minulý týden média zveřejnila informace, podle kterých si švédská dopravní správa Transportstyrelsen v roce 2015 objednala u IBM údržbu počítačových sítí. Při předávce systémů ale švédský úřad nedodržel bezpečnostní postupy, takže trojice českých techniků IBM měla i bez příslušné bezpečnostní prověrky možnost přístupu ke všem uloženým datům dopravní správy včetně tajných databází.

Jedna z databází shromažďovala kriminální záznamy, druhou tvořil seznam podezřelých, kteří v mnoha případech ještě nevěděli, že jsou předmětem vyšetřování. Známky toho, že by se tajné informace dostaly mimo okruh těch, kteří k nim měli přístup, zatím zjištěny nebyly.

Ministr obrany Hultqvist v úterý v parlamentu řekl, že v březnu 2016 dostal informaci, že švédská tajná policie Säpo vyšetřuje počínání dopravní správy Transportstyrelsen. O podezření vůči dopravní správě věděl údajně již počátkem roku 2016 i ministr vnitra Ygeman. Ministryně infrastruktury Johanssonová a premiér Stefan Löfven ale byli o kauze informováni až letos v lednu.

"Peter Hultqvist je zodpovědný za obranu, a přestože stejně jako Anders Ygeman měl informaci o bezpečnostním pochybení a jeho velké závažnosti již v roce 2016, nesdělil to Riksdagu (parlamentu), odpovědným ministrům ani premiérovi," řekla dnes konferenci opozice vůdkyně křesťanských demokratů Ebba Buschová Thorová.

"Anna Johanssonová je zodpovědná za dopravní správu, ale přesto neměla kontrolu nad aktivitami, které dopravní správa prováděla. Ta při nich porušila zákon a vystavila Švédsko a Švédy bezpečnostním rizikům" dodala její kolegyně z Aliance Lööfová.

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Související:

Právě se děje