Stane se angličtina zbytečnou? Vliv na to může mít i brexit

Brusel - Velká Británie se pomalu chystá z Unie odejít. S ní odchází jediná země, kde rodným jazykem drtivě většiny obyvatelstva angličtina. Poklesne význam angličtiny po brexitu? Ztratí se zájem studentů a pracovníků v Unii o studium angličtiny?

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

V květnu pronesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jakési poselství o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. "Pomalu ale jistě ztrácí angličtina svou důležitost v Evropě". I když se brexit už pomalu rozjíždí, školy v Bruselu si Junckerovými slovy nejsou tak jisté. Oslovil je server Euronews. 

Ředitel sítě jazykových škol Berlitz Serge Langerock řekl, že angličtina bude stále významným jazykem, i když lze zaznamenat drobný pokles zájemců o výuky angličtiny od doby, kdy si Britové vystoupení z Unie odhlasovali. 

"Očekáváme, že důležitost angličtiny zůstane asi na takové úrovni, jako je dnes, ale zároveň lze očekávat, že ostatní jazyky se stanou také důležitějšími," uvedl. "Teď zájem o angličtinu trochu poklesl, ale nedá se říct, že by to souviselo přímo s politickým prostředím, které nastolil brexit," dodal. 

Poradce anglického jazyka z British Council John Knagg serveru prozradil, že vyjednávání o odchodu Británie z Unie mohou mít neblahý vliv na výuku angličtiny. Touha mnoha Evropanů se angličtinu učit prý poklesne. British Council je organizace založená v Británii, která se zaměřuje na vzdělávání a navazování kulturní spolupráce.

"Úkolem British Council je starat se o přátelské vztahy mezi Británií a ostatními zeměmi, ne nutně jen mezi vládami, ale mezi lidmi. A to je něco, kde máte trochu obavy, že jde o něco, s čím automaticky nemůžeme počítat," dodal Knagg. 

Belgický byznysmen Wilfrid Huculak se snaží angličtinu naučit i přesto, že Británie Unii opustí. Obavy nemá. "Nemá to co dělat s brexitem. Je to o profesním světě, kde angličtinu potřebujeme v komunikaci s ostatními lidmi," uvedl. 

Kterými jazyky se v Unii mluví nejvíc? (dle počtu rodilých mluvčích; údaj vychází ze studie Eurobarometru)

1. němčina (18 procent)
2. angličtina (13 procent)
3. italština (13 procent)
4. francouzština (12 procent)
5. španělština (8 procent)

13. čeština (2 procenta)

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama