Polsko odmítá "brežněvismus" z Bruselu: Komise se staví do role pánaboha

Brusel - Varšava odmítavě zareagovala na "ultimátum" Evropské komise, která dnes dala Polsku měsíc na to, aby uvedla kontroverzní justiční reformu v zemi do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést k odejmutí hlasovacích práv Polska.

Varšava
doporučujeme

"Nesmíříme se s žádným vydíráním od úředníků Evropské unie, zvláště s vydíráním, které se neopírá o fakta," prohlásil mluvčí polské konzervativní vlády Rafal Bochenek na adresu místopředsedy unijní exekutivy Franse Timmermanse.

"Všechny zákony připravené polským parlamentem se shodují s polskou ústavou a zásadami demokracie," řekl Bochenek. "Je nám líto, že Timmermans, který nezná návrhy zákonů a polské právní předpisy, vznáší kritiku, která Polsku křivdí," dodal.

"V Timmermansových slovech zní nepředstavitelný brežněvismus," prohlásil polský europoslanec za vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) Ryszard Legutko, podle kterého se EK "staví do role pánaboha", jakkoli reforma polské justice by měla být vnitřní záležitostí Polska.

Legutko zjevně narážel na tzv. Brežněvovu doktrínu, umožňující někdejšímu sovětskému vedení zasahovat do záležitostí "spřátelených zemí", například v podobě sovětské invaze do Československa v srpnu 1968.

Naopak jeden z opozičních předáků Ryszard Petru varoval před další eskalací sporu, protože další postup EK by mohl vést nejen k sankcím, ale i ke spuštění odchodu Polska z EU. "Nad Polskem se zjevně stahují temná mračna. Jsme ve vážné situaci," prohlásil a vyzval nespokojence v řadách poslanců PiS, aby dali jednoznačně najevo, že proti prezidentově vetu hlasovat nebudou.

EK konstatovala, že polské úřady stále nereagovaly na obavy vyjádřené v prvních dvou doporučeních. Naopak podnikly další kroky, jež zhoršují obavy o nezávislost justice v zemi a výrazně zvyšují systémové ohrožení právního státu v Polsku. Místopředseda komise sice uvítal, že prezident Andrzej Duda oznámil vetování dvou kontroverzních zákonů - o nejvyšším soudu a o soudcovské radě - ale ohrožení právního státu v zemi nadále trvá.

Komisaři dnes také rozhodli, že připraví řízení vůči Polsku kvůli možnému porušení unijní legislativy. Jestliže příslušné zákony oficiálně vstoupí v platnost, zašle EK Varšavě formální upozornění, které je prvním krokem v řízení, jež může skončit předložením věci Soudnímu dvoru EU.

Evropská komise je nad postupem polské vlády a strany Právo a spravedlnost (PiS) vůči polskému soudnictví velmi znepokojena delší dobu. Dnešní doporučení ke zlepšení situace bylo už třetí.

Jeden z trojice nedávno parlamentem schválených zákonů Duda v úterý podepsal. Zákon mění fungování obecných soudů. Dává ministru spravedlnosti právo jmenovat a odvolávat předsedy a místopředsedy soudů, u předsedů po konzultaci se soudcovskou radou. Podle kritiků je takový postup neústavní.

Náměstek ministra zahraničí Konrad Szymański výhrady EK k tomuto zákonu odmítl jako neopodstatněné: přijaté změny jsou podle něj v souladu s příslušným článkem unijní smlouvy a zajišťují účinnou právní ochranu i v oblastech, na které se vztahuje unijní právo. Pochyby EK prý budí jen "administrativní" ustanovení, jež neovlivňují rozhodování soudů. "Zlepšení práce soudů, což je hlavní cíl navržených změn..., může jedině zlepšit kvalitu právní ochrany," tvrdil. EK by podle něj měla více přihlížet ke skutečnosti, že organizace soudnictví je v kompetenci členských států.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama