Rakouský kancléř Kern hrozí Polsku a Maďarsku: Zkrátíme vám transfery z EU

Berlín – Spory mezi zeměmi Evropské unie pokračují. Rakouský kancléř Christian Kern pohrozil Polsku a Maďarsku krácením unijních prostředků, pokud nebudou dodržovat pravidla Evropské unie. Nepřijatelné je podle něj také odmítání relokace uprchlíků, řekl německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Kern už v březnu žádal citelné krácení unijních prostředků pro státy, které nadále odmítají přijímání uprchlíků.

Christian Kern
doporučujeme

Kern, který je zároveň předsedou Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ), pohrozil Polsku a Maďarsku. „Dnem D bude příští rozpočet. Kdo nedodržuje pravidla, nemůže být čistým příjemcem ve výši 14 nebo šesti miliard eur, jako jsou Polsko a Maďarsko," prohlásil šéf rakouské vlády s tím, že Němci nebo Rakušané se na takových nákladech nebudou chtít podílet.

Ve středu dala Evropská komise Polsku měsíc na to, aby začala uvádět do souladu s unijním právem kontroverzní justiční reformu v zemi. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést až k odejmutí hlasovacích práv Polska v EU.

Kern uvítal, že polský prezident Andrzej Duda odmítl podepsat část kontroverzní reformy justice. „Máme ale nadále problém, že s Polskem a Maďarskem tu máme dvě země, které projevují jen velmi vlažnou ochotu dodržovat evropská pravidla. Také v otázce přerozdělování uprchlíků vidíme, že se toho vůbec neúčastní," upozornil. To je podle něj stejně nepřijatelné jako tvrzení, že v EU je neliberální demokracie a neliberální společenský model.

„Demokracie musí vždy spočívat na liberálnosti a pluralitě. My máme v domě žháře. Jsem rád, že Evropská komise tu zcela rozhodně řekla ne," řekl rakouský kancléř.

Přerozdělování uprchlíků na základě kvót odmítají mimo jiné země visegrádské skupiny (V4) včetně České republiky. Ta je společně právě s Polskem a Maďarskem čelí řízení Evropské komise kvůli tomu, že nedodržuje své povinnosti v souvislosti s programem přerozdělování.

S poukazem na nacionálně-konzervativní vlády ve Varšavě a Budapešti Kern vidí dvě možnosti vývoje. „První možností je, že budou tyto režimy nebo vlády odstraněny ve volbách - pak se problém vyřeší. Vzhledem k tomu, co se právě děje s opozicí a svobodou tisku, tu nemusíme mít žádné přehnané naděje," poznamenal Kern. Proto se podle něj nabízí otázka, jak tyto země přimět k tomu, aby se opět zapojily do „společné evropské politiky". Jako páka tu podle něj přichází právě transfery uvnitř EU.

Kern ve dnes otištěném rozhovoru vyslovil také pro přerušení rozhovorů s Tureckem o vstupu do EU a související pomoci. Evropská unie by podle něj nikdy nestrávila ekonomický dopad přičlenění Turecka. Podle Kerna musí být legitimní říci: „Prostě nejste kandidátem na členství."

„Z čistě hospodářských důvodů by Evropa nikdy v životě nemohla strávit připojení Turecka. Jak by to mělo fungovat?" prohlásil rakouský politik. Turecko podle něj "překročilo téměř všechny červené linie" v otázkách, jako je zacházení s bojovníky za lidská práva, novináři nebo opozičními poslanci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama