Polsko a Maďarsko se vydaly špatnou cestou, píše britský deník. Zmiňuje také Česko

Varšava/Budapešť - Polsko "je na cestě k autokracii" varoval loni odstupující předseda polského nejvyššího soudu. A od té doby už pokročilo na této cestě znepokojivě daleko, napsal deník The Guardian. Tisíce Poláků protestují proti změnám, které oslabují právní řád a politikům dávají kontrolu nad personálním obsazením soudů a nad činností soudnictví. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) v reakci na to proces zrychlila.

Noviny, ilustrační foto

Nejvyšší soud není pouze nejvyšší polskou odvolací instancí všech případů trestních a občanskoprávních řízení, rozhoduje také o platnosti voleb, schvaluje účetnictví politických stran a rozhoduje v disciplinárních řízeních vedeným proti soudcům.

Tento vývoj je dosud pravděpodobně tím nejstrašidelnějším projevem pravicové, nacionalistické a populistické neliberální demokracie, která zakořenila v Polsku a Maďarsku (PiS zcela předvídatelně soudnictví vykresluje jako zkorumpované a ve službách elit). Mezinárodní společenství neví, jak na tuto linii reagovat - někteří z politiků neliberální tendence podpořili či k nim podněcovali.

Projev (amerického prezidenta) Donalda Trumpa při varšavské návštěvě, jímž hrál na notu xenofobních sklonů svého hostitele, vyslal jen špatné politické signály: mnozí mají za to, že polskou vládu povzbudil k tomu, že ve věci soudní reformy jednala rychle.

Obdobně přijal (izraelský premiér) Benjamin Netanjahu Maďarsko. Navzdory tomu, (maďarský premiér) Viktor Orbán velebí Miklóse Horthyho, který stál v čele země během druhé světové války a přispíval k posílání Židů do táborů smrti. Navzdory kampani, kterou Orbán vede proti Georgi Sorosovi (amerického finančníka maďarského původu nemá rád ani Netanjahu). Orbán svému izraelskému protějšku zopakoval, že Maďarsko antisemitismus nepřipustí. Soros a další ovšem tvrdí, že billboardy, jimiž maďarská vláda na židovského finančníka útočí kvůli tomu, že napadá postoj maďarské vlády proti uprchlíkům, nezaměnitelný podtón antisemitismu obsahují. Izraelská vláda zrušila prohlášení svého velvyslance, který plakáty odsoudil.

Maďarsko a Polsko (a Česká republika) by se za to, že zavřely dveře uprchlíkům, mohly dočkat ze strany unie finančního trestu. Politická vlna, která se vzedmula proti velkorysejšímu postoji (německé kancléřky) Angely Merkelové, jim ale dodává na pocitu, že postupují správně. Ve sporu o uprchlících ovšem rezonuje mnohem hlubší střet hodnot - proto Budapešť zaútočila na neziskové organizace a snaží se zavřít Středoevropskou univerzitu (CEU), kterou Soros založil. V tomto smyslu lze konstatovat, že útok vedený proti jeho osobě není osobní: jde při něm o to, co tento filantrop zosobňuje. Maďarsko sice v podrývání justice ani zdaleka nepokročilo tolik jako Polsko, ale je na stejné cestě. Útoky na média a univerzity i mezinárodní kritika se v případě těchto dvou zemí nápadně podobají.

Zatímco ostatní členské země EU vyjádřily znepokojení nad "neústavními" reformami v Polsku, Británie prohlásila, že každá země má právo sledovat "svou vlastní demokratickou agendu". I Británie má svou agendu: vrazit mezi země visegrádské čtyřky (V4) a zbytek EU klín, a pomoci si tím při jednání o vystoupení z unie. Do Polska mazaně vyslala mladou fotogenickou dvojici z královské rodiny, čímž Polsku zalichotila, aniž by riskovala politické nepříjemnosti. Malého prince George nikdo o polském soudnictví zpovídat nebude.

Zbytek EU mezitím znepokojuje rostoucí nestabilita a více než kdykoli dříve pozbývá jistotu v tom, jak se potýkat s odlišným kurzem uvnitř společenství. Řada zemí - zejména Nizozemsko - však postupuje rázně a některé vkládají naději do toho, že (francouzský prezident) Emmanuel Macron se nechá přesvědčit a vezme situaci do rukou. Belgie nadnesla možnost, že by se Polsku mohl zamezit přístup k unijnímu rozpočtu. Varšava a Budapešť sice EU a její hodnoty napadají, ale unijní peníze si s potěšením berou.

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Související:

Právě se děje