Zschäpeová byla podle obžaloby součástí neonacistů a vedla archiv dokumentující zločiny

Berlín – Němečtí státní zástupci se snaží přesvědčit soud, že Beate Zschäpeová byla integrální součástí neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU), která zavraždila deset lidí. Proces, který je v Německu jedním z nejsledovanějších za poslední desítky let, dospěl už k závěrečné řeči.

Německá vlajka
doporučujeme

Závěrečná řeč v procesu dnes vstoupila už do třetího dne a celkem má trvat zhruba 22 hodin. Mnichovský soud případu dosud věnoval přes 370 jednacích dnů, během uplynulých více než čtyř let vyslechl 845 svědků a 42 znalců. Rozsudek by mohl padnout na podzim.

Dnes dvaačtyřicetiletá Zschäpeová vytvořila podle vyšetřovatelů spolu s Uwe Mundlosem a Uwe Böhnhardtem teroristickou buňku, která v letech 2000 až 2007 zavraždila po celém Německu devět lidí tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku.

Trojici, která většinou používala zbraň české výroby, jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem, které si vyžádaly přes 20 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank.

Když v roce 2011 policie přišla skupině na stopu, Mundlos a Böhnhardt se zabili. Zschäpeová je tak jedinou osobou, která stanula před soudem. Rodačka z východoněmecké Jeny, které hrozí doživotní vězení, tvrdí, že se na kriminálních činech skupiny nepodílela; o vraždách i o bombových útocích se prý vždy dozvěděla teprve po činu.

To ale státní zástupci odmítají a jsou tvrdí, že Zschäpeová dobře věděla o všech aktivitách Národněsocialistického podzemí. Státní zástupkyně Anette Gregerová dnes v závěrečné řeči obžaloby obviněnou popsala jako ženu, která všechny vraždy a útoky skupiny chtěla, podporovala a následně také dokumentovala. Nebyla tedy žádnou náhodnou spolupachatelkou. „Obžalovaná se dobrovolně a zcela vědomě rozhodla pro život v ilegalitě. Rozhodla se pro cestu k teroru," prohlásila podle německých médií státní zástupkyně.

Gregerová také vyjádřila přesvědčení, že když Zschäpeová více než 13 let žila s Mundlosem a Böhnhardtem v ilegalitě, musela se podílet na vnitřním rozhodování skupiny. Navíc podle státní zástupkyně vedla jakýsi archiv, který dokumentoval zločiny skupiny. Oběma mužům také poskytovala alibi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama