Lidem nemělo být dovoleno o brexitu hlasovat, tvrdí známý vědec

Dovolit britské veřejnosti, aby hlasovala o budoucnosti země v Evropské unii, bylo podle známého vědce Richarda Dawkins„nezodpovědné". Rozhodnutí, které učinil tehdejší britský premiér David Cameron, tedy že občané mohou o brexitu hlasovat, podle Dawkinse všechno „velice zkomplikovalo“ a bylo pouhým „rozmarem“.

Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a vydat se vlastní cestou. Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědec o problému mluvil pro BBC Radio 4. Zároveň se ale odmítl označit za příznivce možnosti „zůstat v EU“, protože v první řadě by podle něj o takovém rozhodnutí neměli rozhodovat voliči. „Podle mě Cameron udělal nezodpovědné rozhodnutí a vystavil zemi volbě 50 na 50,“ tvrdí.

„Brexit je nesmírně složitá záležitost s nesmírně komplikovanými důsledky. Nejsou to záležitosti, o kterých by se mělo hlasovat z rozmaru, z náhlého impulsu a ze dne na den,“ myslí si.

Profesor Dawkins uvedl, že je „v pořádku", pokud lidé hlasovali na základě „důkazů" a dodal: „Ale mnozí lidé hlasovali spontánně – a to na obou stranách.“

Domnívá se také, že v referendu hrály roli „velké k emoce", které „zatemnily" úsudek voličů. Podobné rozhodnutí by podle něj měli dělat jen lidé po střízlivé úvaze a ti, kteří skutečně prozkoumali argumenty obou táborů.

Jednání mezi EU a Británií o podmínkách brexitu začala oficiálně 19. června. Dosud se odehrála dvě kola rozhovorů. Brusel a Londýn se zatím věnovaly zajištění práv občanů EU a Británie nebo podmínkách finančního vyrovnání. Vyjednavači se znovu sejdou na konci srpna a začátkem října.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 16:54 Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 13:33 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama