Útočník z Hamburku byl známý islamista, kterého nebylo možné deportovat

Hamburk - Útočník, který zabil jednoho člověka a zranil dalších šest osob v Hamburku, je „známým islamistou", říká policie. Média jej identifikovala jako šestadvacetiletého Ahmada A., Palestince, který se narodil ve Spojených arabských emirátech.

Německá policie, ilustrační foto

Hamburský ministr vnitra Andy Grote potvrdil informaci médií, že muž byl odmítnutým žadatelem o azyl narozeným ve Spojených arabských emirátech. Grote páteční útok odsoudil jako barbarský čin, jenž zničehonic zasáhl lidi, které nic nemohlo předem varovat. 

Vyšetřovatelé uvedli, že muž byl bezpečnostním službám znám, zároveň se ale také zdá, že má psychologické problémy. Bezprostřední nebezpečí od Palestince narozeného ve Spojených arabských emirátech však neočekávali. Byl veden v databázi stovek hamburských islamistů, nebyl ale považován za džihádistu.

I tak ho v minulosti policisté, kteří měli informace například o tom, že v ubytovně pro běžence hlasitě citoval z koránu, navštívili a vedli s ním rozhovor. Při něm se ukázalo, že prakticky neumí německy, ale zato výborně anglicky, švédsky a norsky. Projevila se také jeho psychická nejistota.

Policejní mluvčí dodal, že útok měl náboženský motiv, ale nepotvrdil, zda je incident vyšetřován jako teroristický čin. Ralf Martin Meyer, šéf městské policie, doplnil, že počáteční zjištění ukázala, že útočník jednal sám, nemohl ale zcela vyloučit, zda neměl Ahmed A. spolupachatele.

Kancléřka Angela Merkelová v prohlášení vyjádřila účast obětem útoku a jejich blízkým. Poděkovala také policii a všem, kteří se pachateli postavili. "Násilný čin musí být a bude vyjasněn," zdůraznila. Ministr vnitra Thomas de Maiziére vyjádřil přesvědčení, že džihádistická ideologie může být někdy používána pro ospravedlnění činů, které jsou ve skutečnosti vedeny jinými motivy. Ty mohou spočívat třeba v osobnosti pachatele. 

Státní zastupitelství uvedlo, že mladík se ke svému činu zatím nevyjádřil. Zdůvodnil to tím, že byl při zatčení zraněn a má silné bolesti hlavy. Soud by měl nyní rozhodnout, zda na muže, který se podle magazínu Spiegel jmenuje Ahmad A., uvalí vazbu. Státní zástupci ji požadují kvůli vraždě a pětinásobnému pokusu o vraždu.

Útočník zabil padesátiletého muže a dalších šest lidí zranil. Šlo o padesátiletou Němku a čtyři muže ve věku 19 až 64 let, všichni jsou německého původu. Zraněn byl také muž tureckého původu (35), který se pachatele pokoušel zadržet. Žádný ze zraněných už není v ohrožení života.

Svědci po útoku uvedli, že muž opakovaně křičel „Alláhu Akbar", když v pátek odpoledne napadl nakupující v supermarketu velkým kuchyňským nožem. Nakonec ho zastavil kolemjdoucí, který po něm hodil židle a jiné předměty, aby mu zabránil útěku.

Hamburský primátor Olaf Scholz už (SPD) dříve uvedl, že Ahmad A. měl povinnost Německo opustit. Deportovat ho ale zatím nebylo možné, protože neměl žádné dokumenty, i když palestinské zastupitelství v minulosti dalo najevo připravenost je vystavit. Ještě v pátek před útokem se byl Palestinec na cizineckém úřadě přeptat, zda už jeho doklady dorazily. Podle hamburského policejního prezidenta Ralfa Meyera se v tomto ohledu choval téměř příkladně.

Scholz poznamenal, že ho štve, že jde o člověka, který v Německu požadoval ochranu, "a pak proti nám zaměřil svou nenávist".

Mladý muž do Německa přišel jako běženec z Norska v březnu 2015 a v květnu téhož roku požádal o azyl. Před příchodem do spolkové republiky pobýval také ve Švédsku a ve Španělsku. O tom, že azyl nedostane, rozhodly německé úřady na konci loňského roku. Palestinec se proti rozhodnutí neodvolal.

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

Související:

Právě se děje