Itálie bojuje proti nepoctivcům: Používat mražené jídlo neuvedené v menu je trestné

Řím - Italský vrchní soud chce zasáhnout proti nepoctivým restauracím. Rozhodl, že skladování mraženého jídla se rovná podvodu, pokud v menu není výslovně uvedeno, že jídlo není čerstvé. 

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Jak napsal list The Times, úřady chtějí tímto způsobem zakročit proti restauracím, které prodávají jídla z mražených produktů, jako by byla připravená z dražších, čerstvých surovin. Podávat ohřáté mražené jídlo je legální, ovšem pokud tato skutečnost není uvedena v jídelním lístku, jde o podvod.

Kasační soud se tento měsíc zabýval případem restaurace v Miláně, která u nižší soudní instance dostala pokutu 200 eur (asi 5200 korun) za podvod poté, co inspektoři v podniku našli zaplněné mrazáky, přestože na menu nebyla o mraženém jídle ani zmínka.

Majitel restaurace se odvolal s odůvodněním, že v době návštěvy inspektorů v restauraci nebyl žádný zákazník, a proto nikdo nebyl podveden. To ovšem odvolací soud jako argument nepřijal vzhledem k tomu, že jiné než mražené jídlo v restauraci nebylo, a přítomnost mražených potravin jasně naznačila záměr je prodávat.

Vrchní soud odvolání zamítl a pokutu zvýšil na 2000 eur, přičemž restauratér musí zaplatit i soudní výdaje. Pokuta přitom není to nejhorší, co ho mohlo potkat, protože za prokázaný podvod s potravinami mohou italské soudy udělit až dvouleté vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama