EU se postaví Americe? Německo chce opatření proti USA, odmítá sankce proti Rusku

Berlín - Sankce, které USA chystají proti Rusku, mohou poškodit zájmy evropských firem, porušují mezinárodní právo a Evropská komise by vůči Washingtonu měla zvážit protiopatření. Tvrdí to německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová.

Berlín, ilustrační foto

"Prostě a jednoduše: Domníváme se, že je to v rozporu s mezinárodním právem," prohlásila Zypriesová o protiruských sankcích, které minulý týden schválily obě komory amerického Kongresu a které nyní čekají na podpis prezidenta Donalda Trumpa.

"Samozřejmě nechceme obchodní válku. Je však důležité, aby se Evropská komise nyní zabývala protiopatřeními," dodala Zypriesová podle agentury Reuters.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker minulou středu varoval USA, že unie obratem zareaguje na chystané americké sankce proti Rusku, pokud budou ohrožovat energetickou bezpečnost unie. Proti připravovaným restrikcím se ohradila také Francie a Rakousko.

Nové americké sankce jsou zaměřené na ruskou energetiku, finanční sektor, železniční i námořní dopravu a těžební odvětví. Příslušný zákon dává Trumpovi možnost uvalit sankce na libovolné společnosti, včetně těch evropských, podílející se na budování či provozu plynovodů a ropovodů, které se nacházejí na ruském území nebo směřují z Ruska do dalších zemí.

Rozhodnutí o sankcích se dotkne diplomatů USA

Omezení početního stavu pracovníků zastupitelských úřadů USA v Rusku se bude týkat diplomatů i místního personálu. Novinářům v Moskvě to dnes řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Dodal, že na případnou reakci Washingtonu odpoví Moskva protiopatřením.

Rusko o víkendu oznámilo, že k 1. září se musí početní stav pracovníků velvyslanectví USA v Moskvě a tří generálních konzulátů snížit na úroveň počtu ruského zastupitelského personálu v USA. Podle Moskvy je to 455 lidí. Aby bylo této hranice paritně dosaženo, musí se stav zaměstnanců amerických diplomatických misí v Rusku snížit o 755 osob. Kolik z nich bude diplomatů a kolik najatých ruských zaměstnanců, záleží podle Peskova na Washingtonu.

Krok Moskvy je podle ruských diplomatů reakcí na rozhodnutí exprezidenta Baracka Obamy z 29. prosince loňského roku, na jehož základě muselo USA opustit 35 ruských diplomatů. Mělo jít o trest za údajné ruské vměšování do amerických prezidentských voleb. Rusko tehdy bezprostředně na vyhoštění nereagovalo v naději, že nastupující prezident Donald Trump rozhodnutí svého předchůdce zruší.

Americký Kongres ale minulý týden dokončil proceduru schvalování nových protiruských sankcí, které už jen čekají na Trumpův podpis. Z těchto důvodů se Kreml rozhodl na prosincovou Obamovu akci odpovědět. "Na podpis prezidenta Donalda Trumpa nemá smysl vyčkávat," řekl Peskov novinářům.

Témata: USA | Rusko | Německo | EU | sankce | EuroZprávy.cz

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje