Viceprezident Pence v Tallinnu potvrdil spojenecké závazky USA

Tallinn - Rusko představuje hrozbu pro členské státy Severoatlantické aliance a Spojené státy udělají všechno, aby tuto hrozbu odvrátily. Po jednání s prezidenty tří pobaltských států, tedy Estonska, Lotyšska a Litvy, to dnes na tiskové konferenci v Tallinnu prohlásil americký viceprezident Mike Pence.

Mike Pence
doporučujeme

Druhý muž americké exekutivy přijel do Pobaltí ujistit nejvýchodnější spojence v NATO o platnosti amerických spojeneckých závazků.

"Rozhodně podporujeme pátý článek severoatlantické smlouvy, podle něhož je útok proti kterékoli členské zemi útokem na všechny," prohlásil Pence podle agentury Interfax. Dodal, že "spojenectví USA s Pobaltím je pevné".

Pence přicestoval do regionu, který se aktivně hlásí k aliančnímu požadavku vynakládat na obranu alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Estonsko už toto kritérium plní, Lotyšsko a Litva chtějí deklarovaného cíle dosáhnout příští rok.

"Silné a jednotné NATO je teď důležitější než kdykoli jindy po krachu komunismu," řekl Pence. "Stojíme za národy Estonska, Lotyšska a Litvy, a tak tomu bude navždy," dodal s tím, že americký prezident Donald Trump je stejného názoru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama