Vládní Slovenská národní strana vypověděla koaliční smlouvu. Čekají Slovensko předčasné volby?

Bratislava – Slovenská vláda řeší velký problém. Slovenská národní strana (SNS) vypověděla koaliční smlouvu. Oznámila to dnes šéfka komunikačního oddělení strany Zuzana Čižmáriková.

Andrej Kiska a Robert Fico v televizní debatě
doporučujeme

Slovenský server Sme uvádí, že překvapivý krok neznamená pád vlády: pokud by o něj SNS usilovala, musela by se pokusit prosadit nedůvěru kabinetu v parlamentu. Mluvčí premiéra Roberta Fica (Směr-sociální demokracie) oznámila, že předseda vlády svolal na úterý dopoledne koaliční radu. Na ní bude chtít od předsedy SNS Andreje Danka vysvětlení.

Podle mluvčí Beatrice Szabóové Fico od Danka očekává, že koaličním partnerům vysvětlí „absurdní krok Slovenské národní strany, který nevnáší do společnosti klid a stabilitu". Sám Fico se zatím k situaci nevyjádřil.

Ve vládě jsou kromě SNS také nejsilnější z koaličních partnerů Směr-sociální demokracie premiéra Fica a strana Most-Híd Bély Bugára. Předsednictvo poslední jmenované strany zasedne v podvečer. Ještě dnes mají jednat také šéfové Směru-sociální demokracie, řekl tiskové agentuře SITA místopředseda strany Juraj Blanár.

"My jsme spolehlivý partner. To, co jsme podepsali v koaliční smlouvě, to pro nás i nadále platí," řekl na tiskové konferenci předseda strany Béla Bugár.

SNS podle agentury SITA jednostranně koaliční smlouvu vypovědět nemůže, protože dohoda stanovuje, že zrušení smlouvy musí být písemné a musejí ho podepsat předsedové všech tří koaličních stran.

Podle Sme předseda strany SNS a také sněmovny Danko požaduje změnu pravidel fungování koalice. Místopředseda SNS Jaroslav Paška nevyloučil předčasné volby.

Konflikt v koalici vypukl kvůli ministerstvu školství. Spor se týká ministra školství Petra Plavčana (SNS), který je kritizován za údajně netransparentní rozdělování evropských dotací na vědu a výzkum. Opozice jej už před několika dny vyzvala k rezignaci a požádala rovněž SNS, aby se rezortu vzdala.

Opoziční politik Boris Kollár se domnívá, že by dnešní události mohly být jenom pokusem vyvolat nátlak na Fica. „Možná, že (Danko) Ficovi pouze pohrozil vypovězením koaliční smlouvy, a já si osobně myslím, že tak by to mohlo být, jelikož něco takového může udělat jenom blázen," řekl Kollár podle serveru Pravda. Na svém faceboooku pak dodal, že Danko chce zakrýt skandál kolem eurofondů „ještě větším rachotem".

Opoziční Svoboda a Solidarita (SaS) už oznámila, že pokud bude výsledkem současných událostí rozpad vlády, pak je SaS připravena na předčasné volby.

Podle politologa Jána Baránka nejde Dankovi o vyvolání předčasných voleb, ale chce přehodnotit koaliční smlouvu, podepsanou 1. září 2016, a změnit pravidla. „To se mu může a nemusí podařit. Je to riskantní hra," řekl Baránek serveru teraz.sk. Ficův Směr-sociální demokracie podle něj klidně "půjde do předčasných voleb".

Možné jsou podle něj čtyři scénáře. Mohla by být podepsána nová koaliční dohoda, do které budou začleněny body požadované SNS. Dále je možná vláda s tichou podporu SNS; pokus o sestavení nové vlády v případě, že by koalice opravdu zanikla, a konečně předčasné volby. Koaliční strany nyní mají ve 150členném parlamentu osm desítek mandátů, z toho SNS 15.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii druhý den za sebou rekordně přibylo nakažených

13.08.2020 19:05 Francie druhý den po sobě zaznamenala rekordní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Podle nové…

Španělsko má 2935 nových případů koronaviru, nejvíc od dubna

13.08.2020 18:37 Ve Španělsku za poslední den přibylo 2935 nových případů nákazy koronavirem, což je skoro dvakrát…

Itálie nařídila povinné testy pro navrátilce z Chorvatska a Řecka

13.08.2020 17:52 Itálie bude s platností ode dneška požadovat, aby se všichni cestovatelé při návratu z Chorvatska,…

V Rakousku mají už 23 lidí, kteří se virem nakazili v Makarské

13.08.2020 17:11 V severorakouské spolkové zemi Horní Rakousy úřady registrují už 23 lidí, kteří se nakazili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama