Merkelová trvá na zvyšování výdajů na obranu, Schulz oponuje

Berlín - Vojenské výdaje ve výši dvou procent HDP a více má zatím jen pět členských zemí NATO - USA, Řecko, Británie, Estonsko a Polsko. Německá kancléřka Angela Merkelová trvá na tom, aby i spolková republika zvyšovala výdaje na obranu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bundeswehr, ilustrační fotografie
doporučujeme

V rozhovoru s televizí Phoenix se ale nezavázala k tomu, že v roce 2024 bude Německo na obranu skutečně dávat dvě procenta hrubého domácího produktu. Právě k tomuto cíli mají podle dohody summitu Severoatlantické aliance z Walesu směřovat všechny státy NATO.

Německo nyní na obranu dává kolem 1,26 procenta HDP. Loni to v absolutní výši bylo 34,3 miliardy eur. Aby spolková republika dvouprocentní cíl splnila, musela by každoroční výdaje na obranu zvednout o zhruba 20 miliard eur.

Sociální demokraté takový nárůst odmítají. "Dvacet miliard eur nebo více dalších výdajů na obranu v příštích letech, to určitě není cíl, který by mnou vedená vláda sledovala," nechal se už dříve slyšet kandidát SPD na kancléře Martin Schulz.

Merkelová to vidí jinak. Německo by podle ní ke dvouprocentním výdajům na obranu směřovat mělo. To, co vláda během funkčního období slíbila, není možné v předvolebním boji brát zpět, řekla dnes v rozhovoru. Německo podle ní musí být spolehlivým partnerem. Zároveň s výdaji na obranu chce Merkelová zvyšovat i výdaje na rozvojovou pomoc tak, aby přesáhly 0,7 procenta HDP.

Česko investuje do obrany kolem jednoho procenta HDP. Vládní koalice se zavázala, aby to do roku 2020 bylo 1,4 procenta HDP a do roku 2024 dvě procenta.

Německá kancléřka se dnes také vyjádřila k napjaté situaci okolo Severní Koreje, když zopakovala, že je nutné ji vyřešit mírově. Měl by se podle ní najít takový formát rozhovorů, který umožní politické řešení. Zpřísnění sankcí vůči KLDR považuje Merkelová za správný krok.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Xenofobní útok v Hanau. Jakákoli forma nenávisti nás sjednocuje, reagují…

20.02.2020 13:42 Slovy o šoku a hrůzostrašné tragédii reagují nejvyšší představitelé Evropské unie na útok v…

Krádež největší zlaté mince na světě: Berlínský soud vynesl tresty

20.02.2020 12:52 Soud v Berlíně dnes vynesl několikaleté tresty vězení pro tři mladé muže za krádež největší zlaté…

Střelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus, mezi oběťmi jsou i…

20.02.2020 12:03 Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 12:02 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama