Londýn chce po brexitu dosavadní obchodní výměnu s EU

Londýn – Vláda premiérky Theresy Mayové navrhuje zajistit pokračování dosavadního obchodu se zbožím a službami s Evropskou unií po brexitu. Vyplývá to z jednoho z pozičních dokumentů k jednáním s EU, který dnes zveřejnilo ministerstvo pro odchod Británie z unie a ze kterého citují média.

Přidejte svůj názor

Brexit
doporučujeme

Evropská komise podle agentury DPA zatím k těmto dokumentům stanovisko nezaujala. Komise totiž odmítá diskutovat o budoucím uspořádání vztahů jako například o obchodu, dokud nebudou domluveny otázky vzájemného zaručení práv občanů, "rozvodový účet" Spojeného království a hranice se Severním Irskem.

Londýn dal najevo, že by byl rád, kdyby veškeré britské zboží, které se v EU nyní prodává, bylo možné na trzích unijních států koupit i poté, co Británie unii v březnu 2019 opustí. Totéž by se na druhé straně týkalo i zboží členských států EU, které je nyní na trhu v Británii.

Žádná omezení by se přitom recipročně neměla týkat ani služeb poskytovaných v souvislosti s prodejem zboží. Poziční dokument kabinetu premiérky Theresy Mayové rovněž vyzývá k zachování opatření na ochranu zákazníků.

Druhý dnes zveřejněný poziční dokument podle stanice BBC vyzývá k vzájemné dohodě, která zajistí zachování důvěrnosti oficiálních dokumentů sdílených Británií s unijními partnery v době, kdy byla členem EU.

Další poziční dokumenty britské vlády by měly následovat v nadcházejících dnech. Jeden z nich by se měl týkat i zásadního problému v jednáních - jurisdikce Evropského soudního dvora.

BBC v souvislosti s uvedenými novými návrhy Londýna poznamenala, že ministerstvo pro brexit pokračuje v tlaku na EU před třetím kolem jednání, které se má konat příští týden v Bruselu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová má hotový nový brexitový plán

21.05.2019 23:50 Britská premiérka Theresa Mayová dnes představila chystaný zákon pro ratifikaci brexitové dohody a…

V Itálii to vře: Mladý africký migrant podpálil policejní stanici a zabil…

21.05.2019 22:48 Aktualizováno Italský ministr vnitra Matteo Salvini veřejně oznámil, že italská policie zadržela imigranta ze…

Zelenskyj chce mírovou smlouvu s Ruskem, připravuje se referendum

21.05.2019 21:37 Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá případnou mírovou smlouvu s Ruskem předložit…

Prezident Van der Bellen se omluvil rakouské veřejnosti za chování politiků

21.05.2019 20:46 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se dnes večer v projevu k národu omluvil za to, jaký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama