Brexitová dohoda na obzoru není, komentuje tisk schůzku Johnsona a Varadkara

Pokud jde o výsledek čtvrteční schůzky britského premiéra Borise Johnsona a jeho irského protějšku Lea Varadkara, zatím není důvod otevírat šampaňské, ba ani připít si pintou teplého guinnessu, řekl BBC zdroj obeznámený s jednáním.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

Britští a irští komentátoři se shodují, že ačkoli se viditelně změnil tón rozhovorů, nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že brexitová dohoda je 20 dní před termínem odchodu Británie z EU na obzoru.

Boris Johnson a Leo Varadkar ve čtvrtek po schůzce na severu Anglie v prohlášení pro média uvedli, že "vidí cestu k možné dohodě". Irský ministerský předseda dokonce prohlásil, že je možná dohoda do konce října. Její uzavření dosud komplikovala takzvaná irská pojistka, která je součástí dokumentu. Proto je postoj Irska ke změnám navrhovaným Brity klíčový.

"Po době, kdy různí unijní hráči veřejně zavrhovali britské návrhy, vyjadřovali námitky a naříkali nad jejich slabostí, jsme teď svědky hmatatelné ochoty, minimálně na straně EU, se vážně zabývat tím, jestli by britský plán mohl fungovat," napsala zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Varadkarův pozitivní postoj - jeho "možná" místo rázného "ne" - je velmi důležitý, dodala.

Podobně jako další komentátoři zdůraznila, že zatím nejsou k dispozici podrobnosti možného kompromisu. Zásadní tak nejspíš bude dnešní dopolední setkání unijního vyjednavače Michela Barniera s britským ministrem pro brexit Stephenem Barclayem.

"Očekává se, že Barnier dostane od Barclaye nové návrhy založené na domluvě mezi Johnsonem a Varadkarem. Barnier podle zpětné vazby od členských států rozhodne, zda mohou být základem pro hlubší jednání," napsal zpravodaj irské televize a rozhlasu RTÉ Tony Connelly.

Důležité podle něj bude, zda se jednání, dosud považovaná za "technická", posunou do další fáze. Ale zcela jistě jde už nyní hovořit o pozitivním vývoji, uvedl Connelly.

Podle komentátora televize ITV Roberta Pestona je také možné, že naznačování dohody má za cíl vyřadit ze hry britský parlament, který by se mohl pokusit do věci příští týden vložit ještě před klíčovým unijním summitem 17. října. Poslanci se podle Pestona chtěli pokusit vyvolat hlasování o nedůvěře Johnsonovi nebo prosadit referendum o dohodě v podobě, kterou dojednala Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová.

Teď se ale nejspíš i ti nejzavilejší Johnsonovi odpůrci stáhnou a nechají ho na pokoji, aby dostal prostor a mohl s EU uzavřít dohodu. "Možná se ledy pohnuly, uvidíme," dodal Peston.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsné potyčky v Katalánsku: Policie použila obušky, desítky zraněných

15.10.2019 12:38 Při pondělním protestech v Katalánsku ošetřili zdravotníci 131 lidí, většina z nich byla zraněna…

Rebelie v Londýně pokračuje: Aktivisté ignorují zákaz protestů, dál ničí…

15.10.2019 12:14 Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura…

K Itálii pluje loď se 176 uprchlíky, povolení zakotvit dostala nezvykle…

15.10.2019 11:21 Italské úřady povolily vylodění 176 migrantů, které o víkendu u libyjských břehů zachránila loď…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 09:56 O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama