Norsko mají v rukou mladí voliči: Generaci Utöya výrazně ovlivnil Breivikův masakr

Oslo - Stávající vládní pravicová koalice je mírným favoritem norských parlamentních voleb, které se v zemi uskuteční 11. září. Mladí Norové, které zpolitizovaly teroristické útoky pravicového radikála Anderse Behringa Breivika z roku 2011, budou hrát při hlasování významnou roli.

Vlajka Norska

Norská veřejnoprávní televize NRK uvedla, že podle nejnovějšího průzkumu agentury Norstat si 46,3 procenta voličů přeje, aby v čele vlády zůstala stávající premiérka a šéfka Konzervativní strany Höyre Erna Solbergová. Jonase Gahra Störeho, který je vůdcem nejsilnějšího opozičního uskupení Dělnické strany, podpořilo jen 39,1 procenta voličů.

Dělnická strana a její středoleví spojenci přitom po většinu letošního roku v průzkumech vedli a analýzy předpokládaly, že by Störe mohl vystřídat v čele vlády konzervativní premiérku Solbergovou. S oživováním norské ekonomiky ale začala podpora opozice klesat. Experti nicméně upozorňují, že rozdíly v průzkumech jsou velmi těsné.

Norsko se od konce 60. let 20. století, kdy ho objevy ropy v Severním moři posunuly mezi nejbohatší země světa, potýká s trvalým proudem přistěhovalců. A zvládání imigrace bylo i jedním ze stěžejních témat, které řešila vláda Erny Solbergové v uplynulém volebním období. Záhy po převzetí moci v roce 2013 se vláda potýkala s prudkým poklesem cen ropy, který vážně poškodil tamní ekonomiku a loni ji na krátkou dobu poslal do recese. Rostoucí nezaměstnanost, pomalý ekonomický růst, snížení daní a rozsáhlé investice do infrastruktury přinutily Solbergovou jako první hlavu norské vlády využít státní fond bohatství.

Breivikovy atentáty motivovaly generaci mladých lidí, v té době dětí či teenagerů, aby se více zapojili do politiky, ať už na pravici nebo na levici, v odporu proti Breivikovým xenofobním a protimuslimským názorům. A data ukazují, že mladí voliči s největší pravděpodobností přijdou k volebním urnám ve větším počtu, než tomu bylo v minulosti.

"Cítila jsem v ten den hroznou bezmoc," říká jednadvacetiletá Anja Ariel Törnesová Brekkeová, která pár týdnů po masakru vstoupila do mládežnického křídla Dělnické strany. "Byl to způsob, jak vzdorovat. Chtěla jsem dokázat, že levice není oslabena, že existují lidé s podobnými názory, kteří nahradí ty, co byli zabiti," uvedla Brekkeová, která je nyní generální tajemnicí mládežnického křídla krajně levicové strany Rudých. Marxistická strana Rudí by mohla být jedním z klíčových hráčů v pondělních parlamentních volbách.

Mladí voliči mají podle expertů ve srovnání s řadovými Nory větší zájem o témata jako je školství, klimatické změny a životní prostředí, zvláště pak v souvislosti s produkcí ropy a zemního plynu v Norsku.

Větší angažovanost je charakteristická pro "generaci Utöya", jak ji nazval politolog Johannes Bergh z ústavu pro společenský výzkum v Oslu. Podle Berghovy studie z roku 2015 uvedlo při posledních parlamentních volbách v roce 2013 téměř 14 procent prvovoličů, že patří k některé z politických stran, zatímco v roce 2009 to bylo pouze šest procent.

Prvovoliči se přitom nehlásili jen k Dělnické straně, jejíž mládež se stala přímým terčem Breivikova útoku, ale ke stranám celého politického spektra. "To nás překvapilo. Očekávali jsme, že mladí lidé budou vstupovat především do Dělnické strany," řekl Bergh.

"Bezprostředně po útocích jsme sledovali nárůst počtu členů mládežnického křídla Dělnické strany. Ale stejná věc se děla i u konzervativců. Breivikovy útoky byly totiž útoky na norskou demokracii, nikoli na jednu politickou stranu," dodal. Je také patrné, že strany věnují mladým voličům více pozornosti. "Politici musejí naslouchat mladým lidem a musejí hledat cestu, jak je oslovit," uvedl Bergh.

Z dlouhodobého hlediska je Bergh přesvědčen, že efekt generace Utöya pomůže zajistit obrodu demokracie v Norsku. "Je to pozitivní jev. Když lidé začnou chodit k volbám v mládí, mají tendenci v tom pokračovat," řekl.

Macron na sítích vyzdvihuje Francouze jako vynálezce očkování

03.08.2021 17:24 "Očkování, to je francouzské, vymyslel ho Louis Pasteur, už je to nějakou chvíli, a pomohlo vymýtit…

Stopy hackerského útoku, který vyřadil systémy italského regionu, směřují…

03.08.2021 16:14 Stopy hackerského útoku na systémy italského regionu Lazio podle vyšetřovatelů směřují do Německa.…

Plně očkovaná je v EU polovina všech obyvatel. Další na druhou dávku čekají

03.08.2021 14:41 Vakcínou proti covidu-19 je v zemích Evropské unie plně očkovaná polovina obyvatel. Alespoň jednu…

Bavorskou koalicí otřásá spor o očkování, konflikt Södera s vicepremiérem…

03.08.2021 12:10 Dlouhodobý spor mezi bavorským premiérem Markusem Söderem a tamním vicepremiérem Hubertem…

V Německu opět přibylo více případů koronaviru než před týdnem

03.08.2021 08:13 V Německu za uplynulý den přibylo 1766 případů koronavirové infekce, informoval dnes Institut…

Macron chce na sociálních sítích vyvracet falešné informace o očkování

02.08.2021 19:55 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na instagramu vyzval uživatele sociálních sítí, aby se…

Němci nabídnou ohroženým třetí dávku vakcíny a podpoří očkování dětí

02.08.2021 19:21 Aktualizováno Německo ohrožené skupiny obyvatel naočkuje třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 a rovněž…

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů z Běloruska

02.08.2021 16:50 Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z…

Většina rodin s nízkými příjmy ze zemí EU si nemůže dovolit odjet na…

02.08.2021 15:45 Většina rodin s nízkými příjmy ze zemí Evropské unie si nemůže dovolit odjet na letní dovolenou.…

Řečtí hasiči v noci bojovali na Rhodosu s rozsáhlým požárem

02.08.2021 15:05 Řečtí hasiči během dnešní noci bojovali s rozsáhlým požárem, který vypukl v neděli na severu…

Související:

Právě se děje