Východ Evropy je v zajetí západního kapitálu, nezmění to ani výhra Babiše, píše zahraniční komentátor

NÁZOR - Komentátor zahraničního serveru Bloomberg se zaměřuje na možné vítězství Andreje Babiše v českých sněmovních volbách. Česko by se prý jeho zvolením mohlo připojit k zemím jako je Maďarsko, Polsko a Slovensko. Stožárem proti extremismu však má být kapitál ze západní Evropy.

česko

Komentátor Bloombergu Leonid Bershidsky s obavami sleduje popularitu českého hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše. Domnívá se, že jediným valem proti možnému nástupu populismu a extremismu zůstává zahraniční kapitál ze západní Evropy. 

"Západní investice skutečně hrají v ekonomikách všech těchto zemí, kde nacionalističtí politici dávají svým zemím spíše podobu trucujících kolonií než partnerů ve velkém integračním projektu, významnou roli," myslí si. Cituje jednu z ekonomický studií, ve které jsou země východní Evropy označeny za "země vlastněné zahraničím". 

"Majitelé" těchto zemí mají pocházet zejména z Německa. Je to prý způsobené tím, že na rozdíl od států, které postihla krize (Řecko, Španělsko či Portugalsko), východoevropské země přilákaly zahraniční investice a jejich množství bylo mnohem větší, než představovaly investice těchto zemí. Zahraniční investice v těchto ekonomikách ve srovnání s hrubým domácím produktem jsou vyšší, než činí průměr v rozvinutých zemích.

"Tyto úrovně investic využívaly k tomu, aby se mohly cítit pyšně, aby vypadaly jako země otevřené, které disponují svou srdečnou touhou integrovat se do bohatší části Evropy. Ovšem až do doby, kdy se Evropskou unií přehnala hospodářská bouře,  si tyto země plně neuvědomily, že se stávají "cizím vlastnictvím" a že to něco stojí," tvrdí komentátor. 

V dobách krize se totiž přítomnost zahraničního kapitálu v některých odvětvích nemusí vyplatit a může mít za následek nezaměstnanost ve chvíli, kdy se země stává méně příznivým cílem pro zahraniční kapitál. V Polsku a České republice je třetina pracovníků zaměstnána zahraničními společnostmi. A ty jsou většinou největšími a nejvíce ekonomicky významnými společnostmi: v Polsku vyrábějí dvě třetiny veškerého vývozu; v České republice odpovídají za 42 procent přidané hodnoty. Ztráty i těch pár firem by mohly způsobit bolestivé zvrácení ekonomických trendů, a to si Babiš dobře uvědomuje. 

V Česku či Polsku nejvíce investuje Francie a Německo, jsou si totiž dobře vědomi toho, že jejich firmy ve východní Evropě mohou snížit náklady na pracovní sílu za současného přesunutí výroby ne příliš daleko od svých tradičních trhů. Přítrž jim mohou učinit až politici. 

"Populistické vlády mohou zasáhnout zahraniční banky a řetězce supermarketů zvláštními daněmi, jak už to učinil maďarský premiér Viktor Orbán a i polská vláda, a je pravděpodobné, že pokud  se Babiš dostane k moci, učiní něco podobného," míní Bershidsky. Odliv zahraničních firem by však zemím rozhodně neprospěl, dodává. 

Podle něj na jednu stranu tyto vlády mohou vzdorovat evropským směrnicím o přesídlení o uprchlíků, ale dokud nedojde k vyvlastnění zahraničních firem, tak tyto země skutečně zůstávají jakousi hospodářskou kolonií západu. Na druhé straně vyvlastnění zahraničních firem by vedlo k nepředstavitelnému vývoji. 

Nacionalistická rétorika může některé voliče přesvědčit, že zvolením onoho populisty se stane jejich země nezávislou. Pokud by k tomu ale došlo, státy riskují ztrátu zahraničních investic, na kterých je totiž jejich ekonomika bytostně závislá. 

Nacionalismus podle autora komentáře už pro východoevropské země není řešením. "Východoevropské země byly pro investory otevřené příliš dlouho a ztratily příliš mnoho kontroly nad svou ekonomickou budoucností," uzavírá. 

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Scholz se sešel s Macronem, řešili energetickou krizi a společný postup

03.10.2022 21:59 Ruská invaze na Ukrajinu a její hospodářské dopady včetně energetické krize byly hlavním tématem…

Švédsko vyslalo k poničenému Nord Streamu ponorku k prozkoumání příčiny…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Švédská pobřežní služba dnes s podporou vojenského námořnictva vyslala k poničeným plynovodům Nord…

Pět lidí zemřelo, další se zranili v Bratislavě po nárazu auta do skupiny…

03.10.2022 18:31 Aktualizováno Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

EU pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

03.10.2022 17:27 Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur …

Evropská komise navrhuje další půjčky Česku na pokrytí ochrany…

03.10.2022 13:18 Evropská komise (EK) dnes navrhla členským státům Evropské unie, aby pro Česko uvolnily dodatečné…

Scholz vidí budoucnost Německa v CO2 neutralitě a energetické bezpečnosti

03.10.2022 13:09 Spojením Německa srostlo to, co k sobě patří. Dnes to v Erfurtu během oslav k 32. výročí…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Bulhaři volili parlament, podle průzkumů zvítězí konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše, proruská uskupení…

02.10.2022 14:11 Aktualizováno Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku vyhrála centristická strana konzervativního premiéra…

Rusové čekají u finské hranice po zpřísnění podmínek vstupu do země i 18…

02.10.2022 04:41 Na rusko-finské pozemní hranici se kvůli přísnějším kontrolám tvoří až 18hodinové fronty poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama