Polsko snižuje důchody za službu komunistické totalitě, zákon postihne i sportovce

Varšava - Zákon, který má potrestat někdejší příslušníky bezpečnostních složek komunistického režimu snížením penzí na úroveň polského průměru, dopadne i na sportovce z desítek klubů ministerstva vnitra.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Andrzej Duda hovoří v polském parlamentu

Zákon vstoupil v platnost v podobě, která stanoví, že za "službu totalitnímu státu" nelze dostávat vyšší penzi, než činí celostátní průměr, čili podle listu nejvýše 2100 zlotých "hrubého" (asi 13.000 Kč), což znamená 1700 zlotých "na ruku" (asi 10.000 Kč).

Menší penze od října dostanou i fotbalisté ze "zlaté jedenáctky", která Polsku vybojovala dosud nejcennější úspěch na olympijských hrách v Mnichově, stříbro z olympiády v Montrealu a bronz z mistrovství světa 1974. Upozornil na to dnes polský list Gazeta Wyborcza.

"Ano, jsem v takové situaci. Doufám, že se to napraví. To se musí napravit. Věřím, že se toto rozhodnutí změní," řekl Kazimierz Kmiecik (66), který v 70. letech patřil k nejpopulárnějším fotbalistům z týmu "orlů" trenéra Kazimierze Górského. "Určitě je to křivda. Ale nechci o tom více mluvit, než se vše vysvětlí," dodal.

Kmiecik jako medailista z olympiády dostává od státu zvláštní příplatek, nyní 2620 zlotých (asi 16.000 Kč). Ale penzi mu stát od 1. října snižuje, protože hrál za "policejní" klub Wisla Krakov. Stejně jsou na tom i jeho vrstevníci a spoluhráči v reprezentaci, kteří kopali za varšavskou Gwardii.

Vyrozumění o snížení vdovského důchodu dostala i Urszula Norkowská, jejíž muž patřil k nejlepším útočníkům přelomu 50. a 60. let, za někdejší zásluhy o vlast byl vyznamenán i po pádu komunismu. V dobách své největší slávy však hrával za bydhošťskou Polonii, čili jakoby byl u komunistické policie.

"Ani pět minut jsem nebyl na strážnici, celý život jsem pracoval v klubu," tvrdí Leszek Tillinger, který v barvách plochodrážní Polonie nejprve závodil a později vedl nejlepší domácí tým v 90. letech. Stejně jako někdejší kolegové z klubu už taky dostal nový výměr s nižším důchodem. "Nepracovali jsme u policie, ale pouze v klubu. To je však nezajímá a jedou jako parní válec," postěžoval si.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko se "odšroubovává" od EU? Tuska nazlobilo odstranění tabulky s jeho…

18.10.2018 15:53 Šéf Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk vzkázal politikům do Varšavy, aby …

Výhrůžka Rusku? Summit EU přijal velký ostré usnesení

18.10.2018 15:44 Evropská unie chce posílit své možnosti reagovat a bránit se kybernetickým útokům, včetně možnosti…

Paříží otřásla smrt 13letého chlapce. Vyšetřování odhalilo děsivé…

18.10.2018 15:34 Čtyři Francouzi ve věku 15 a 16 let jsou trestně stíháni po nedělním úmrtí 13letého chlapce.…

Z Džungle v Calais až do krásného panského sídla. Syrský uprchlík popsal…

18.10.2018 14:59 Mladý Syřan Tamer utekl z rodné země před sedmi lety kvůli tomu, že dospívající chlapci z jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama