Polsko snižuje důchody za službu komunistické totalitě, zákon postihne i sportovce

Varšava - Zákon, který má potrestat někdejší příslušníky bezpečnostních složek komunistického režimu snížením penzí na úroveň polského průměru, dopadne i na sportovce z desítek klubů ministerstva vnitra.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Andrzej Duda hovoří v polském parlamentu
doporučujeme

Zákon vstoupil v platnost v podobě, která stanoví, že za "službu totalitnímu státu" nelze dostávat vyšší penzi, než činí celostátní průměr, čili podle listu nejvýše 2100 zlotých "hrubého" (asi 13.000 Kč), což znamená 1700 zlotých "na ruku" (asi 10.000 Kč).

Menší penze od října dostanou i fotbalisté ze "zlaté jedenáctky", která Polsku vybojovala dosud nejcennější úspěch na olympijských hrách v Mnichově, stříbro z olympiády v Montrealu a bronz z mistrovství světa 1974. Upozornil na to dnes polský list Gazeta Wyborcza.

"Ano, jsem v takové situaci. Doufám, že se to napraví. To se musí napravit. Věřím, že se toto rozhodnutí změní," řekl Kazimierz Kmiecik (66), který v 70. letech patřil k nejpopulárnějším fotbalistům z týmu "orlů" trenéra Kazimierze Górského. "Určitě je to křivda. Ale nechci o tom více mluvit, než se vše vysvětlí," dodal.

Kmiecik jako medailista z olympiády dostává od státu zvláštní příplatek, nyní 2620 zlotých (asi 16.000 Kč). Ale penzi mu stát od 1. října snižuje, protože hrál za "policejní" klub Wisla Krakov. Stejně jsou na tom i jeho vrstevníci a spoluhráči v reprezentaci, kteří kopali za varšavskou Gwardii.

Vyrozumění o snížení vdovského důchodu dostala i Urszula Norkowská, jejíž muž patřil k nejlepším útočníkům přelomu 50. a 60. let, za někdejší zásluhy o vlast byl vyznamenán i po pádu komunismu. V dobách své největší slávy však hrával za bydhošťskou Polonii, čili jakoby byl u komunistické policie.

"Ani pět minut jsem nebyl na strážnici, celý život jsem pracoval v klubu," tvrdí Leszek Tillinger, který v barvách plochodrážní Polonie nejprve závodil a později vedl nejlepší domácí tým v 90. letech. Stejně jako někdejší kolegové z klubu už taky dostal nový výměr s nižším důchodem. "Nepracovali jsme u policie, ale pouze v klubu. To je však nezajímá a jedou jako parní válec," postěžoval si.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na slovenských jatkách se porážely hnijící a pošlé krávy

25.03.2019 22:29 Aktualizováno I na slovenská jatka roky putovaly pošlé, hnijící a nemocné krávy, než se po zpřísnění kontrol v…

Macron si zavařil. Jeho poznámka o zraněné seniorce pobouřila veřejnost

25.03.2019 22:29 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron si dnes vysloužil kritiku za poznámku na adresu 73leté…

Zeman se setkal se Šefčovičem a Drahoš už rýpe: Přijel se mu poklonit. Ale…

25.03.2019 22:29 Aktualizováno Už za týden bude jasno, kdo se stal novým slovenským prezidentem.. Do druhého kola postoupili…

Jednání se zamotávají. Britští poslanci hledají cesty, jak ovlivnit brexit

25.03.2019 21:14 Tři pozměňovací návrhy k "neutrálnímu" usnesení vlády vybral předseda britské Dolní sněmovny John…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama