Katalánská policie nebránila voličům v referendu, Madrid naopak poslal "hrdlořezy"

Barcelona - Zatímco španělská policie dnes surově zasahovala v Katalánsku obušky a gumovými projektilyi, místní regionální policejní síly se naopak k voličům chovaly přívětivěji. Plebiscit se koná v 96 procentech volebních středisek, oznámil podle agentury AP mluvčí katalánského kabinetu Jordi Turull.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Španělská policie

V katalánském okrese Osona severně od Barcelony, které je baštou hnutí za nezávislost, katalánská policie se jen chabě pokusila o to, aby přiměla lidi odejít od volebních místností, přestože měla k dispozici potřebný soudní příkaz.

Ve městech Sant Pere a Vic lidé disciplinovaně čekali v dlouhých frontách, aby mohli hlasovat ve školách. Panovala přitom nervozita kvůli internetovému šíření fotografií zkrvavených lidí, kteří se stali obětí zásahu policie v Barceloně a Gironě.

zdroj: YouTube

Příslušníci katalánské regionální policie Mossos d'Esquadra se v obou osonských městech pokusili dostat do volebních místností ještě než referendum oficiálně začalo, ale davy u vchodů jim zastoupily cestu. Za potlesku lidí se nakonec katalánští policisté rozhodli ustoupit.

"Nepoužíjeme síly, abychom vstoupili, ale po celý den zůstaneme venku pro případ, že by se nám to přece jen podařilo," řekl policista v Sant Pere.

Naopak nesmlouvavě se chovali příslušníci takzvané civilní gardy, kterou odpůrci madridské centrální vlády označili za "hrdlořezy" premiéra Manuela Rajoye. Barcelonská radnice hovoří již o 460 zraněných.

Španělské ministerstvo vnitra připustilo, že se podařilo uzavřít pouze 79 z více než 2300 volebních středisek. Z toho téměř polovina je v Barceloně, která se stala dějištěm tvrdých zásahů policie proti občanům, kteří chtěli volit. Ministerstvo uvedlo, že policie ve snaze zabránit referendu zatkla tři lidi, včetně jedné nezletilé osoby, a to za neuposlechnutí příkazu odejít a za napadení úřední osoby. Během potyček utrpělo podle Madridu lehká zranění 11 policistů. Katalánské úřední zdroje hovoří o 460 zraněných, převážně civilistů.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová evropská průmyslová politika? Franci s Německem odhalily plán

19.02.2019 19:46 Francie a Německo dnes představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému…

Útočník v Marseille pobodal dva lidi. Policie ho zneškodnila

19.02.2019 19:23 Dva lidi dnes pobodal v centru jihofrancouzského přístavu Marseille muž, kterého krátce nato…

Evropská komise kritizuje maďarskou vládní kampaň.Spojuje předsedu EK a…

19.02.2019 19:15 Nová kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise (EK) Jeana-Clauda Junckera a…

Čecha s falešnými doklady a drogami zadrželi na hraničním přechodu v Polsku

19.02.2019 19:04 Polští pohraničníci zadrželi na hraničním přechodu v Jakuszycích-Harrachově muže z Česka, který se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama